Na gazdovstve Miroslava Cipára vstúpia deti do krajiny fantázie

Po veľmi úspešnej výstave Kolesosvet, ktorú si doteraz v budove Bravo Kasární/Kulturparku  pozrelo viac než 5-tisíc návštevníkov, sa deti môžu tešiť na otvorenie ďalšieho detského kráľovstva, v ktorom sa budú môcť opäť hrať. Od 16. februára do 1. mája budú môcť vstúpiť do fantazijného sveta slovenského výtvarníka Miroslava Cipára, spoluzakladateľa svetoznámeho podujatia Bienále ilustrácií Bratislava.  

DSC_5327 mInteraktívna výstava s názvom „Moja krajina je moja fantázia“ je opäť z dielne BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti  v Bratislave. Pri koncipovaní výstavy vychádzali jej autorky Katarína Kosánová (scenár a dramaturgia), Zuzana Hlavinová a Nataš Štefunková (výtvarno-priestorové riešenie) z viacerých oblastí Cipárovej tvorby, z logotypov,  čiastočne z jeho voľnej tvorby, ale  predovšetkým z jeho ilustrácií. V nich sa odzrkadlil jeho jedinečný rukopis, ovplyvnený ľudovým umením a secesiou, teda bohatou dekoratívnosťou.

Prvky výstavy, inšpirované jeho ilustračnou tvorbou, uvádzajú deti do štylizovanej školskej triedy jeho detstva s pieckou, kalamárom, či starou skriňou. Tento priestor je zároveň ateliérom, kde môžu detskí návštevníci v maliarskych plášťoch tvoriť podľa kresieb výtvarníka a ilustrátora.

Neodmysliteľnou súčasťou tvorby Miroslava Cipára sú logá. Deti si z pripravených prvkov z magnetickej fólie či molitanových „vankúšov“ môžu vyskladať logo Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), Bratislavských hudobných slávností (BHS) alebo aj BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti. Logá a ich návrhy sú na výstave dokonca použité aj na výrobu preliezačky.

Telefónna šnúra, ktorá je k dispozícii, je tiež využiteľná na tvorbu podľa mnohých diel  majstra Cipára – jedným ťahom. Aj vlna sa dá použiť na vytvorenie obrovského klbka, do ktorého sa dá vliezť a schovať sa.

DSC_5309 mNa „Cipárových gazdovstve“ nájdu deti plno nakreslených, aj trojrozmerných  športujúcich a  tancujúcich domácich zvieratiek. Kozička s  pohyblivou hlavičkou, kuriatka schované v maľovaných vajíčkach, hojdacie sliepočky, koník, ale tiež štadión v rybej konzerve, ktorý vznikol  ako bábkové divadlo, vystrihnuté z kníh ilustrovaných M. Cipárom… To všetko je fantazijný svet uja Mira, ktorý deťom priblíži výstava „bibiansky“ hravou formou s veľkým priestorom pre fantáziu.

Jubilujúci osemdesiatnik Miroslav Cipár je všestranným umelcom. Venuje sa úžitkovej grafike, monumentálnej tvorbe, sochárstvu, tvorbe značiek, reklamnej a plagátovej tvorbe, animovanému filmu či scénografii. Za ilustračnú tvorbu získal viacnásobnú Cenu vydavateľstva Mladé letá a Čestné uznania zo súťaže Najkrajšia kniha. Za ilustrácie ku knihám Márie Ďuríčkovej Biela kňažná a Dunajská kráľovná dostal Plaketu BIB’73 a Plaketu BIB’77. Z Festivalu najkrajších kníh sveta vo francúzskom Nice si v roku 1972 priniesol ocenenie Zlatý orol za ilustrácie Aristofanovej Lysistraty. Od roku 1979 je výtvarník nositeľom Ceny Ľudovíta Fullu a od roku 2001 tiež nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy. Štylizované ilustrácie Miroslava Cipára môžu čitatelia objavovať v mnohých knihách.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.