Na Imagináciách tuhla krv v žilách, vietor zavial divákov do sveta fantázie

Site-specific projekt Imaginácie, ktorý ovládol Mestský park v Košiciach a Kunsthalle/Halu umenia, je stále magnetom, ktorý láka stovky divákov. Tak ako predchádzajúce štyri ročníky, ani piaty nezostal nič dlžný svojej povesti, že je to výnimočná a fascinujúca multižánrová šou vo verejnom priestore, ktorá je jedinečná a zároveň vysoko profesionálna.

Magický príbeh, ktorý stvárnili akrobati, herci a tanečníci, už tradične patrí medzi nezabudnuteľné podujatia. Stále iné, očarujúce a prekvapujúce, na ktoré sa Košičania stále tešia a neodradí ich ani nepriazeň počasia. Kým vlaňajšie predstavenie si to Stvoriteľ svet(l)a tam hore zariadil, tohtoročné liezlo riadne pod kožu. Ani vietor a ani zima však neubralo na kvalite a výkonoch umelcov a divákom, ktorí si ich prišli vychutnať, to ani trochu neprekážalo. Tí vnímali so zatajeným dychom iba to, čo sa dialo na pľaci. Veď ani stovke účinkujúcim nebolo dvakrát horúco a akvabely sa museli popasovať aj s chladnou vodou, ale hrial ich pocit, že to, čo predvádzajú, sa ľuďom naozaj páči. Sú to profesionáli, ktorých nič neodradí.

Imaginácie sú jedno z najúspešnejších podujatí projektu Košice – EHMK 2013, ktoré vďaka multižánrovosti, dynamike a atraktivite vystúpení vytvárajú jedinečnú a nezabudnuteľnú atmosféru. Za všetkým treba vidieť snahu organizátorov – Staromestské divadlo Petra Raševa, ktoré v spolupráci so spoločnosťou K13 – Košické kultúrne centrá a za výdatnej pomoci sponzorov, sprostredkovávajú obyvateľom a návštevníkom mesta v jednom vystúpení široké spektrum dych vyrážajúceho umenia. Plenérové multižánrové predstavenie pritom využíva rôzne priestory.

Tentoraz  sa príbeh malého chlapca, ktorý sa stratil rodičom a ocitol sa omylom v sirotinci, začal odohrávať v interiéri Kunsthalle/Haly umenia. Tá sa zaplnila ľuďmi, ktorí ho sprevádzali rozprávkovou cestou domov, kam ho doviedli v šiestich veľkolepých obrazoch, ktoré sa spájali do jedného tematického celku a odohrávali sa už na Mestskej plavárni a v zákutiach parku.

Mohlo sa zdať, že kým sa v bývalej krytej plavárni začne rozprávať príbeh chlapca a odohrá sa veľkolepá úvodná scéna, akvabely z košického Marea klubu budú vo vonkajšom bazéne už stuhnuté. Aj bez neoprénových kožuchov však boli ako rybičky vo vode a čvachtali sa v nej ako delfíny. Výkony všetkých umelcov rozohrievali a zároveň napĺňali predstavy o výnimočnosti a neopakovateľnosti Imaginácií. Prišli s novými kúskami, verejnosti už známe tváre, ale aj noví účinkujúci, ktorí dokázali strhnúť publikum v každom okamihu svojho vystúpenia.

S úplne novou akrobaciou prišla už známa talianska skupina eVenti Verticali, českí a slovenskí grafici pripravili úžasný mapping na budovu bývalého korčuliarskeho pavilónu. Nechýbal povrazochodec Oliver Zimmerman z Nemecka, združenie pouličných umelcov V.O.S.A z Čiech, Long Vehicle Circus, ale ani slovenské duo Aratron Aspis so svojou UV a ohňovou show. Divákov roztancovali aj košickí tanečníci zo skupiny Outbreak, Bobalet a zaujalo aj divadlo Décalages z Prahy. Páčili sa aj videohry so živými figúrkami – akrobatmi zavesenými na žeriave zo skupiny Borovka Promotion, ktorá združuje popredných českých a slovenských 2D a 3D grafikov. Vertikálna videomappingová šou bola naozaj fascinujúca. Rovnako ako všetky čísla, akrobacie, tanec, obrazy spájajúce sa do jedného veľkého divadla.

Vymenovať všetkých umelcov, ktorí výnimočnú atmosféru dokázali vykúzliť a vyzdvihnúť, ktoré vystúpenie bolo naj, je ťažké. Všetko bolo totiž bravúrne zvládnuté a celé Imaginácie sa dajú zhodnotiť iba v superlatívoch a jednoducho strhujúce a fantastické. Ťažké je všetko opísať, to treba vidieť, zažiť a o rok sa tešiť opäť na stretnutie v parku po zotmení. Vtedy sa tam totiž začína písať magický príbeh, ktorý môže každý prežiť a snívať po svojom.

Hlboká poklona patrí všetkým, čo takéto zážitky ľudom vždy chystá. Určite za tým treba hľadať aj neúnavnú autorku projektu, dramaturgičku a herečku Ľubu Blaškovičovú a Staromestské divadlo Petra Raševa. Všetci dúfame, že plenérové open-air predstavenie Imaginácie nás opäť úplne celých pohltí aj na budúci rok. Kto by nechcel znovu prežiť krásne chvíle, plné prekvapení, zábavy a okamihy, kedy sa zastavuje čas. Tie chvíle stoja naozaj za to. Inak by sa netešili takému záujmu a obdivu tým, ktorí takéto úchvatné divadlo a obrovský kultúrny umelecký zážitok dokážu sprostredkovať, ako aj odvážnym umelcom, ktorí sa do Košíc radi vracajú. Také publikum, aké tu majú, ich inšpiruje k stále zložitejším a náročnejším výkonom. Presviedčajú o tom zakaždým, keď ho prichádzajú okúzliť a ohúriť. Tak dovidenia.

Text: Kveta Podhorská, Foto: Maroš Simon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.