Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Na koncerte kapely Nina Rosa vás čaká žánrová pestrosť a hudobná invencia

Na koncerte kapely Nina Rosa vás čaká žánrová pestrosť a hudobná invencia

Nevšednú kombináciu swingu, folku i world music pre gitaru, husle a akordeón ponúka na koncertoch pražské trio Nina Rosa, ktoré sa chystá vystúpiť v apríli aj v Košiciach. V Kasárňach/Kulturparku chcú predstaviť svoj debutový album Discover. Ten síce uzrel svetlo sveta ešte v októbri 2019, ale z pochopiteľných dôvodov ho ešte hudobníci nestihli ani pokrstiť. O to viac sa tešia na stretnutie so svojimi fanúšikmi aj na Slovensku.

Trio založila slovenská speváčka, huslistka a skladateľka Nina Marinová z Bratislavy, ktorej nevšedný, zamatovo zastretý hlas prekvapuje svojou hravosťou a ľahkosťou. Po kratších i dlhších cestách sa vrátila do Prahy. Spolu s bývalými spolužiakmi z konzervatória, gitaristom Antonínom Dlapom a akordeonistom Michalom Mihokom založila kapelu. Pomenovala ju po svojej najväčšej fanúšičke – svojej babke. Aj keď sa na hudobnej scéne nepohybujú až tak dlho, žnú úspechy. Okrem iného získali nomináciu na cenu Radio_Head Awards v kategórii objav roka v roku 2017 a za album Discover prišli hneď tri nominácie – Album roka, Debut roka a Singel roka.

Po roku a pol hrania majú za sebou koncerty v Čechách, na Slovensku a v Rakúsku, niekoľko festivalov, živé vystúpenie v rámci Pražskej jari pre Český rozhlas a vydanie dvoch singlov. V ich pesničkách cítiť lásku k hudbe a cestovaniu. Prelínajú sa v nich reálne i vymyslené jazyky spolu s reálnymi i vymyslenými štýlmi. Žánrovo kapela vychádza z jazz manouche, popu, tradičnej hudby z Kapverdských ostrovov a ďalších hudobných štýlov. Tvorba slovensko-českej formácie – to je nevšedná vynaliezavosť, zvukové experimenty a hudobná rozmanitosť.

Keď sa začiatkom roku 2018 ukázalo, že trio Nina Rosa z Prahy sa dostalo medzi päť kandidátov na titul Objav roka v Radio_Head Awards za rok 2017, bolo to pre mnohých prekvapenie. Kapela mala v tom čase vonku jedinú oficiálnu štúdiovú nahrávku – pesničku Columbus a zopár videí nahratých na koncertoch. A hoci vydanie ich debutového albumu bolo naplánované skôr, z rôznych dôvodov bolo treba čakať o rok dlhšie. K úvodnej skladbe s názvom Never Looking Back sa objavilo oficiálne „lyric video“ presne v deň vydania albumu.

Všetci traja členovia kapely ovládajú viac nástrojov. Nina hrá na albume aj na xylofón, Antonín na basu, bicie, perkusie a bendžo a Michal okrem akordeónu obsluhuje rôzne syntetizátory. Zaujímavosťou nepochybne je, že v skladbe Water hrá Nina napríklad na zips a v Never Looking Back Michal fúka do vody slamkou bublinky. V skladbe Žuvenal hrá sestra Niny Veronika na termosku.

Hoci je hlavnou skladateľkou a textárkou ženská časť skupiny, so spoluautorstvom a aranžmánmi jej pomáhajú obaja spoluhráči. Pozoruhodné na ich tvorbe je to, že ide nielen o cestovanie naprieč rôznymi hudobnými štýlmi – od gipsy jazzu cez šansón až po reggae a elektroniku, ale aj rôznymi jazykmi. Najčastejšie znie angličtina, ale aj poľština, španielčina (Estrella) či francúzština (úvod skladby Žuvenal). Veľmi elektrický zvuk má napríklad skladba Jelly of Night.

Antonína Dlapu môžeme vidieť hrať v rôznych kapelách, ako sú Voilá!, Sisa Feher & Fehero Rocher, Originální Pražský Synkopický Orchestr, Prago Union či Chaozz. Okrem toho hrá vo vlastných jazzových projektoch Personal Highway a Anthony Dee a rád vyrába bláznivé elektronické mixy. Michal Mihok hráva takisto so speváčkou Zdenkou Trvalcovou v skupine Voilá! či v sprievodnej skupine Lucie Šoralovej, ale zároveň je členom progresívno-punkovej kapely První hoře, kde vystupuje pod pseudonymom Pan Klaun. Samotná líderka má za sebou hranie s kapelou Zrní, ale aj turné s Ivanou Mer, účinkovanie s baroko-jazzovým kvartetom Transitus Irregularis, prípadne s čisto dubovým projektom Dub Artillery alebo s akustickou „svadobnou kapelou“ Typical Stereo.

 

 

 

 

 

 

Ďalšie články