Na Koncerte v parku za Paľikerav zažijete pravý rómsky bašavel

Občianske združenie Ďakujem – „Paľikerav“, ktoré vzniklo pred šiestimi rokmi, organizuje v Kasárňach/Kulturparku už piaty ročník podujatia Koncert v parku za Paľikerav. Je vždy ukážkou živelnosti, energie a živočíšnosti Rómov. Čaro podujatia spočíva v tom, že každý sa môže na vlastné oči i uši presvedčiť, že niečo dokážu. Každoročne na ňom vystupujú talentovaní umelci rómskeho pôvodu a my môžeme prezradiť, že 18. augusta 2020 na pódiu v areáli parku nebudú chýbať známe, ale i nové tváre. Tešiť sa môžeme napríklad na Gitanu, Gipsy Nicol, raperskú dvojicu Šorty a ADiss, Gipsy Angels Band, Gipsy Deško Band, Devloreskere chave a deti zo Súkromnej základnej školy Galaktická.

Rómska kultúra nie je len o hudbe a speve, ale i umeleckom slove. Program, ktorý bude moderovať Maroš Balog, sa začne besedou Knižného klubu Paľikerav s Nelou Nezábudkovou, autorkou knihy Dievčatko z kláštora (15:00). Rómka napísala svoj životopisný príbeh o tom, ako sa nevzdávať. V jednej osobe stále žijú tri dievčatá – jedno vždy mladé a šantivé, druhé verné a oddané Pánu Bohu a tretie žijúce reálne, zápasiace s nepochopením okolia možno len preto, lebo jeho pleť je o niečo tmavšia a zúbky o trochu belšie ako u ostatných… a to stále niekomu prekáža. Kniha hovorí o neprekonateľnom rasizme, xenofógii a anticiganizme, ktoré zapustili v našej spoločnosti hlboké korene nenávisti. Vybojuje hlavná hrdinka svoj boj? Odpoveď nájdete v literárnom debute. Po krste knihy vystúpia Devloreskere čhave – Božie deti z osady Poštárka pri Bardejove a zo Súkromnej základnej školy Galaktická (16:10).

Rómovia majú proste talent. V polhodinových blokoch predvedú svoje pohybové umenie a rozprúdia krv v žilách anjelské tanečnice Gipsy Angels Band z Humenného a skupina Gipsy Deško Band z Vtáčkoviec (16:30).

Po prvý raz sa na tomto koncerte predstaví speváčka Gitana (18:10), vlastným menom Adriana Drafiová, ktorá spieva a tancuje už od 4 rokov. Jej prejav je dokonalým kokteilom hudobného talentu, rómskeho temperamentu, ženského pôvabu a životných skúseností. Jej rodičia pochádzajú zo známych hudobných rodín, takže Gitana odmalička takpovediac „pila hudbu spolu s materským mliekom“. Už ako dieťa začala spolu s kamarátmi skladať vlastné skladby. V 17 rokoch prišla prvá ponuka vystupovať v zahraničí. Po 12 rokoch sa vrátila domov a úspešne pokračuje v umeleckej činnosti. Rómske piesne, latino, electro swing, gipsy swing či R&B – to je atmosféra farebného sveta speváčky, textárky, skladateľky, ktorá vydala svoje prvé CD s názvom Kolora v roku 2017. Najnovšie spolupracuje s hudobníkom Eugenom Botošom, lídrom skupiny Finally, na albume Džas denašas, ako aj na svojom novom albume.

Tešiť sa môžete aj na úspešné raperské duo Šorty a ADiss (18:00). Úspešný hudobný interpret, imitátor a moderátor Dušan Berky je na Slovensku známy pod prezývkou Šorty. V súťaži Česko Slovensko má talent 2012 sa porotu snažil zaujať beatboxom, kde nezožal úspech. O rok neskôr sa zamestnal ako moderátor rádia Europa 2. Popri moderovaní začal imitovať rôzne známe osobnosti. Pred pár rokmi začal nahrávať aj vlastné skladby. Dnes je autorom mnohých piesní, ktoré si ľudia obľúbili po celom Slovensku. Medzi najznámejšie z nich patria Hey Girl, na ktorej spolupracoval s ADissom a ELPEm, Hraj mi, Tancuj, na ktorej spolupracoval s Kalim, Petrom Pannom a Mišom Bielym či AOA. Vlani vydal hit Ja sa cítim dobre, na ktorom spolupracoval so speváčkou Dominikou Mirgovou či singel Tamagoči, na ktorej spolupracoval s Egom. Na Koncerte v parku za Paľikerav si budete môcť vypočuť aj novinku, ktorú vypustili do sveta ADiss a Šorty s názvom NANANA, ktorá si ťa okamžite získa. Skladba prichádza rovno aj s videoklipom. Song je súčasťou EP Načo pôjdem domov, s ktorou vyrazia na turné.

Kapela Gibsy Nicol (19:00) nechýbala ani na jednom zo štyroch ročníkov. Inak tomu nebude ani teraz. Súrodenecké duo Nicola Dunková (spev) a jej brat Milan Dunka (spev, klávesy) sa dalo na umeleckú dráhu v roku 2008. Pochádzajú z dediny Veľké Blahovo v okrese Dunajská Streda. Vlastne odmalička spievajú rôzne štýly a v ich podaní môžete počuť od maďarských až po východniarske cigánske piesne.

Vstup na podujatie je zdarma, ale iba po registrácii. Počet miest je obmedzený. Platia prísne opatrenia na zamedzenie šírenia COVID 19. Rúška sú povinné.

Formulár:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.