Na Malú scénu príde Voľnomyšlienkár

Poslednou činohernou premiérou aktuálnej sezóny v Štátnom divadle Košice bude 23. mája uvedenie hry Voľnomyšlienkár jedného z celosvetovo najhrávanejších francúzskych autorov Erica – Emmanuela Schmitta v réžii Michala Spišáka, so Stanislavom Pitoňákom v titulnej postave.

Schmitt patrí medzi najvýraznejších súčasných svetových autorov a jeho hry sa hrávajú v piatich desiatkach krajín a boli preložené do štyridsiatich jazykov. „Celý dej sa točí okolo veľkého osvieteneckého filozofa Denisa Diderota. Známy mysliteľ a nenapraviteľný sukničkár, ktorého v záhradnom pavilóne práve v intímnej póze portrétuje pekná maliarka, musí narýchlo napísať heslo o morálke do veľkej Encyklopédie. Diderotove milostné túžby, ktoré lavírujú medzi zvodnou maliarkou, žiarlivou manželkou a mladým pokušením v podobe priateľky jeho dcéry, sa dostávajú do konfliktu – časového aj ideového – s písaním state o morálke, ktorou chce celému svetu i sebe samému dokázať, že je schopný filozofovať o čomkoľvek. A okrem toho ešte musí otcovsky výchovne pôsobiť na dcéru Angeliku, ktorá je sama zamilovaná do omnoho staršieho muža, s čím Diderot, samozrejme, kardinálne nesúhlasí. Schmitt vo svojej hre ukazuje, že na svete snáď nie je nič relatívnejšie ako morálka a jeho vtipné dialógy sú pohladením pre divákovu inteligenciu a citlivosť,“ hovorí dramaturg Martin Gazdík.

Hru uvedie divadlo v preklade Eleny Flaškovej, o scénu a kostýmy sa postará Diana Strauszová. Okrem Stanislava Pitoňáka, ktorý si zahrá Diderota, sa diváci môžu tešiť aj na Henrietu Kecerovú v postave maliarky Therboucherovej, Adrianu Ballovú ako manželku filozofa, Lívia Dujavová si zahrá Diderotovu dcéru Angeliku, jej priateľku Holbachovú stvárni Katarína Horňáková a Baronneta Juraj Zetyák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.