Na pódium legendárneho „amfiku“ padal hviezdny prach

Za sedem rokov si cestu do Amfiteátra našlo nemálo návštevníkov, ktorí bažili po kultúrnych zážitkoch. Spoločnosť K13 – Košické kultúrne centrá im stále pripravovalo množstvo podujatí, pre ktoré sa do legendárneho „amfiku“ oplatilo prísť. V prírodnom kultúrnom prostredí Košičania trávili príjemné večery, na ktoré si teraz môžeme zaspomínať.

Rok 2020 nepatril zo známych dôvodov práve medzi tie, kedy by letné prírodné kino praskalo vo švíkoch. Podarilo sa pripraviť a ponúknuť divákom iba trochu romantiky pod hviezdnou oblohou s premiérovými filmovými titulmi. Letné kino v AMFIKU prinieslo okrem filmových lahôdok počas deviatich večerov aj bezplatný sprievodný program v podaní umelcov. Vystúpili Robo a Rasťo Kopinovci a ich skupina Nocadeň, čas pred premietaním spríjemnili aj účastníci hudobných show Marek Lacko & Tomi Sučik, Lukáš Adamec, Tomáš Buranowski, Maduar s Ivannou Bagovou, SilBand s Robom Šimkom, ale aj tanečníci UNOSTAR, Outbreak & Whos´that kidz a Lobo s Tanečným štúdiom Adriany Vrbovej. Do obecenstva zasadlo viac než 10-tisíc návštevníkov.

Rok 2019 bol prirodzene neporovnateľne úspešnejší a bohatší na zážitky pod hviezdami s veľkými hviezdami aj na pódiu, čo sa odrazilo aj na návštevnosti, ktorá dosiahla 60-tisíc osôb. Pod rockovým kotlom na Revival feste prikúrilo muzikou až šesť revivalových kapiel, ktoré dostali do varu cez 2-tisíc návštevníkov. K svojim hudobným idolom sa priblížili From The Six,  GeRock – Kabat revival, The Minority, AC/DC SK revival, Grey Dogs a Oravia – Deep Purple tribute band.

Jedinečný zážitok z operného umenia, nádherných kulís a kostýmov si dopriali milovníci Verdiho opery Nabucco, v ktorej vystúpili špičkoví umelci z Talianska, Ruska, USA, Českej republiky a Bulharska. Zbor Židov sa vznášal nad Amfiteátrom v podaní 120 účinkujúcich, ktorým tlieskalo publikum do neskorých nočných hodín.

Amfiteátrom sa prehnala aj sláčiková víchrica Apocalyptica s piesňami skupiny Metallica. Priaznivci metalu sa dočkali impozantného výkonu štyroch fenomenálnych violončelistov z Fínska, ktorí odohrali koncertný program doplnený o strhujúcu svetelnú show.

Rap-rockovú smršť priniesla na európsky kontinent jedna z najzábavnejších a najzaujímavejších amerických kapiel Limp Bizkit, ktorá odohrala koncert aj v košickom Amfiteátri. Počas vystúpenia si ich priaznivci spoločne zaspievali  hity Rollin‘, My Generation či Break Stuff.

Nemenej atraktívny bol koncert Paľa Haberu a skupiny TEAM, ktorý si nenechalo ujsť až 7,5-tisíc divákov. A určite nebol reklamou na ticho ako ich známy hit, ale poriadna nálož energickej hudby, kvalitného zvuku a svetelných efektov. Ako vždy, ani tentoraz nezostali svojej povesti nič dlžní. Stálo za to prísť.

Skvelou muzikou rozbláznili „šaľeny vychod“ Kandráčovci s Kollárovcami a roztancovali a rozspievali 5-tisíc ľudí. Pieseň Hej, sokoly nebola jedinou, ktorá rozohrala všetky žilky poslucháčov. Oni to jednoducho vedia, ako sa dostať pod kožu. Ľudová hudba je proste taká, človeka chtiac-nechtiac pohltí. Tomu sa ubrániť nedá. Spolu s Kollárovcami si na turné pripravili aj spoločnú pieseň Chlapci spod Tatier a ukázali, ako to vyzerá, keď sa stretnú Gorali s Rusínmi.

Dlhé letné večery spríjemňovali Košičanom filmy v rámci Letného kina v AMFIKU. Priaznivcov strieborného plátna vtiahol do filmového ošiaľu kasový trhák Bohemian Rhapsody, ktorý je oslavou rockovej skupiny Queen a predovšetkým Freddieho Mercuryho. Pred jeho uvedením mu vzdal hold svojim vystúpením slovenský Freddie allias Peter Paul Pačut, ktorý repertoár skupiny Queen spieva už od roku 1991 a so svojou kapelou Queenmania vystúpil už v 27 krajinách po celom svete.

Slovenský ľudový umelecký kolektív SĽUK sa pretancoval cez sedem desaťročí a roztočil to aj v Košiciach. Jedinečné výpravné reprezentačné predstavenie s názvom 70 rokov s veľkoplošnou projekciou unikátnych archívnych materiálov a hosťom Štefanom Štecom bolo pestrou mozaikou ľudových tancov a piesní z rozmanitej umeleckej tvorby profesionálneho tanečného súboru, ľudovej hudby a ženskej speváckej skupiny. Divákom ponúkli nezabudnuteľný zážitok. SĽUK-u tlieskalo viac ako tridsať miliónov divákov vo viac ako 60 krajinách Európy, Ázie, Afriky a Ameriky. Ani Košičania sa nenechali zahanbiť.

Počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019 žil Amfiteáter aj oslavami Dňa mesta Košice, kde sa presunuli všetky kultúrne podujatia. V galaprograme vystúpili Rico Sanchez & Gipsy Kings Party, Peter Cmorík, Katarína Knechtová, Carmen Pál-Baláž, Unostar Dance Studio a tanečné štúdio AV. Pred zápasmi sa o zábavu postarali hudobné skupiny Iconito, Nová dimenzia, Blizzard, SilBand, Tóbis Titusz, Rakety, Robo Šimko a Massriot, Duo Calla, Marek Lacko a Tomi Sučik, AC/DC revival a Bon Jovi revival. Program spestrili aj hudobno-tanečná show Klenoty kraja a tanečná show Unostar Dance Studia Košice.

Taký bol rok 2019 v Amfiteátri. Keby sme siahli hlbšie do histórie, tak nie je za čo sa hanbiť. Každý rok priniesol niečo zaujímavé. Každoročne bol miestom, kde sa počas leta premietali filmy, konal sa tam festival amatérskych skupín Revival fest, priaznivci športu fandili hokejistom počas majstrovstiev sveta, v letnom kine si v predchádzajúcich rokoch našli miesto aj Art Film Fest, Retro Film Fest, Študentský filmový festival, Cassovia folk fest, AMFIK ROCK SHOW či Košice Fest s Milanom Lasicom, Janou Kirschner, Petrom Lipom, Kristínou, Peter Bič Projektom, Mariánom Čekovským a ďalšími hosťami. Osobným čarom a najväčšími hitmi obohatila program pod holým nebom samostatným koncertom Kristína.

Privítali sme aj vzácnych hostí – producenta filmu Vybíjaná Rudolfa Biermanna a herca Richarda Genzera. AMFIK ROCK SHOW 2014 naštartovali nielen motorky, ale aj hudobné skupiny Alkehol, Heľenine oči, Grexabat, X-Caliber, Podfuck a Príjemná spoločnosť. Ani dážď neprekazil program prvého OPEN FEST-u, na ktorom sa predviedli skupiny Meredith, Príjemná spoločnosť a Tristana Ravenclaw. Na Amfiteáter spadli aj rockové hviezdy. Finále patrilo nemeckému kvartetu Freedom Call a fínskej kapele Stratovarius. OPEN FEST III bol o slovenskom rocku s Metalindou, Challenge & Braňom Mojsejom, Podfuckom, Midnight Screamom a Rightdoorom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.