Na Polievkáči zaznejú aj povestné funky Šaňa Sássiho

Polievkáč, ktorý bude v Kasárňach/Kulturparku už túto sobotu (8. 10.), je o rôznorodosti a pestrosti. A také budú nielen polievky, ale aj sprievodný program festivalu. Po poriadnej porcii reggae v podaní Medial Banana, bude vystupovať nemej známy a energický Šani Sássi a jeho band.

Alexander “Šani” Sási sa profesionálne venuje hudbe už viac ako desať rokov. Bol k nej vedený odmalička. Za svoj pôvod sa nehanbí. Práve naopak. Rómovia majú svoj typický temperament a hudbu majú v krvi. Jeho dedovia, pradedovia či strýkovia boli tiež muzikanti. Akordy sa naučil vďaka otcovi, ktorý spieval a Šani už brnkal na struny.

„Som samouk, ale všetky skúsenosti som nabral vďaka tomu, že som sa stretával s tými najlepšími muzikantmi. Od nich som pochytil ďalšie veci a tak som si uvedomil, čo je vlastne hudba. Človek môže mať v sebe hudbu, ale musí sa naučiť aj jej pravidlá – to je ten základ.”

Predtým, než sa meno Šani Sási stalo výnimočným v oblasti rómskej hudby, skloňovalo sa v trochu iných sférach – v športových. Alexander bol totiž profesionálny bodybuilder. Dvakrát bol majstrom sveta v kulturistike.

 „S hudbou som začínal v Košiciach s Ľudovítom Beňákom, ktorého volajú Davles. To meno v Košiciach pozná každý. Vzal ma k sebe ako speváka. S ním som pracoval asi tri roky a potom som sa dostal k Mariánovi Čekovskému. Dodnes sa stretávame a hrávame spolu a vlastne jemu môžem ďakovať za to, že ma dostal do šoubiznisu. Vďaka Čekymu som totiž spoznal všetkých hudobníkov na Slovensku.”

Spojitosť s notoricky známym spevákom a zabávačom však nie je celkom náhodná, pretože Čekyho otca učil hudbe Šaniho pradedo.

„Marián ma ovplyvnil v hudobnom vnímaní a v tvorbe, ale niekedy mám pocit, že tú hudbu cíti viac, ako my, Rómovci. Fakt, prisahám, je to blázon,” usmieva sa a jedným dychom dodáva, „Keď ma prvý raz počul, povedal mi: „Ty budeš v mojej kapele,“ a doteraz v nej som.“

Šani, ktorý práve nahráva album, má už  aj svojich nasledovníkov. Jeho starší syn končí konzervatórium, mladší s ním chodí po vystúpeniach.

Richard Končol

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.