Na Slam Poetry zažijete performatívnu formu autorskej poézie špičky slamerov

Špička východoslovenskej scény sa divákom predstaví na prvom stretnutí Slam Poetry v Kasárňach vol.1, ktoré je prvým offline slamom po druhej vlne korona krízy. V Kasárňach/Kulturparku sa uskutoční už 8. decembra 2020 o 19:30 hod. Do veľkej sály sa bezpečne zmestí až 80 osôb, preto neváhajte a príďte sa pozrieť na štyroch hostí a ich básnický prednes.

Na pódiu sa budú o vašu priazeň uchádzať Svetozár Šomšák – folkáč, guru a víťaz kvalifikácie na Majstrovstvá Slovenska 2020, Samčo Brat Dážďoviek – undergroundová legenda a Majster Slovenska za rok 2018, Cynik – začiatočník, ktorý sa svojim rapovým prejavom prebojoval do finále majstrovstiev a Bernard – objav štvrtého panslamu s neutíchajúcou energiou. Podujatie bude moderovať Tomáš Straka.

Slameri prednesú vlastné texty na im blízke témy – od vzťahov cez spoločnosť až po malichernosti denného života. Angažovanosť, feminizmus, improvizácia, humor, láska, šialenstvo… Čo slamer, to osobitý autentický štýl a jazyk.

Poetry slam, v slovenčine častejšie používaný názov Slam poetry z anglického slam – buchnúť, plesnúť, je špecifický štýl básnického prednesu. Jeho podoba nemá jasné pravidlá, v princípe ale platí, že prednes musí byť natoľko sugestívny, dojímavý alebo zábavný, aby dosiahol čo najväčší ohlas v publiku. Vznikol v Spojených štátoch v druhej polovici 80. rokov ako protiváha k „nudnému“ autorskému čítaniu a za jeho zakladateľa je považovaný chicagský básnik, pôvodným povolaním murár, Marc Smith.

Tento básnický improvizovaný prednes sa od stand-up výstupov líši zapojením básnických prvkov, ako je rytmus, rýmovanie, prípadne aktívnym pohybom po javisku. Diváci sú často vyzvaní k interakcii, aby k téme vymysleli básne alebo slová, ktoré má vystupujúci použiť a očakávajú sa reakcie na výkon účinkujúceho. Ak nezaujme, môže byť vypískaný. Slamové zápolenie hodnotí samotné publikum.

Slam prenikol na Slovensko krátko po príchode tohto žánru z Česka v roku 2003. O jeho zavedenie sa zaslúžila predovšetkým česká promotérka a kultúrna aktivistka Lenka Zogalová.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.