Na výstave Kolesosvet sa roztočia všetky kolesá

Z hravej, zábavnej a poučnej výstavy, ktorú onedlho sprístupnime v Kasárňach/Kulturparku, sa mnohým návštevníkom možno zatočí hlava. Pozýva totiž do sveta kolies. Kolesosvet sa roztočí v budove Bravo 3. septembra. Veľká interaktívna výstava s mottom Či sú veľké a či malé, kolesá sa točia stále, je o jednom z najvýznamnejších vynálezov ľudstva. Dnešný život si bez kolesa už nedokážeme ani predstaviť. Sú všade okolo nás.  

4805241957Výstava je príležitosťou pre malých i veľkých roztočiť  „kolesosvet“ v netradičnom inšpiratívnom a kreatívnom duchu. Môžu dať do pohybu krútiace sa výtvarné objekty, ktoré v rôznom kontexte predstavujú zaujímavé podnety z histórie i súčasnosti sveta kolies. Výstava ponúka veľké množstvo interpretácií.

Kolesosvet a Autosvet, tak by sa dali pomenovať dva hlavné okruhy, ktoré si autori vybrali a výtvarne atraktívnou formou budú prezentovať vo výstavných priestoroch po Bratislave aj v Košiciach. Prvá časť sprostredkováva tému kolesa v širšom kontexte. Vo výtvarnej inštalácii si deti môžu vyskúšať, ako kolesá pomáhajú ľuďom od nepamäti, ale i to, ako to bez kolies jednoducho nefunguje. Návštevníci majú možnosť pohrať sa v „kolesodielni“ a priradiť správne koleso či koliesko tam, kam patrí. „Kolesokolotoč“ vyzýva deti, aby zavesili na kolotoč všetko, čo sa točí i otáča a objavili tak, čo všetko sa dá následne do pohybu. Farebná „kolesokrajina“ je fantazijná krajina „kolesoľudkov, v ktorej sa vlak pohybuje po svojej kruhovej dráhe. „Kolesotvorba“ zasa predstaví umelecké diela, v ktorých umelci využili kolesá na interpretovanie svojej správy o svete.

Druhá časť výstavy je zameraná na auto. V „autokine“ deti pocestujú do minulosti automobilov. Autodielňa motivuje opraviť, čo je potrebné, napríklad dotiahnuť skrutky alebo vymeniť pokazené koleso. „Ekoauto“ je interaktívna výzva pre deti, aby o ňom uvažovali ako o objekte, ktorý nám pomáha, ale zároveň má byť priateľský k prírode. Netradičné dopravné ihrisko sa venuje na jednej strane téme bezpečnosti na ceste a na druhej sa úsmevne hrá so značkami či semaforom. Pretekárske sny sa môžu plniť v inštalácii, venovanej automobilovým pretekom.

 „Veľká časť výstavy je venovaná automobilizmu a všetkému, čo s tým súvisí. A to od dávnej minulosti až po aeromobil budúcnosti, ktorý zostavil akademický sochár Štefan Klein,“ povedala dramaturgička Saša Broadhurst-Petrovická, ktorá so scenáristkou Magdou Fábryovou a priestorovou výtvarníčkou Barborou Peuch pripravili túto zaujímavú výstavu.

Samostatnou časťou výstavy sú „infokolesá“ s príznačným pomenovaním – „Mať o koliesko viac“, kde sa môžu najmä väčšie deti a dospelí dozvedieť spektrum zaujímavostí, týkajúcich sa kolies od minulosti až po súčasnosť. Návštevník sa napríklad dozvie, na ktorej najdlhšej železnici na svete trvá cesta sedem dní, kto začal používať dopravné značky okolo roku 123 pred naším letopočtom, na čo slúži kladka a fúrik, kedy bol použitý prvý volant na aute, čo spôsobujú cestné komunikácie, kto a kedy zostrojil najmenšie pojazdné auto a všeličo zaujímavé na nástenných „infokolesách“.

Výstava potrvá do 31. decembra.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.