Na záhradnej slávnosti otvoríme farmarský trh

Komunitná záhrada vo Výmenníku Wuppertálska oslavuje svoje prvé narodeniny.  Garden party pri tejto príležitosti sa uskutoční 13. septembra popoludní od 15. hodiny. Slávnosť sa bude konať ako súčasť každoročného festivalu Naše sídliská, ktorý sa realizuje v rámci projektu SPOTs.

Zámerom oslavy je obzrieť sa späť a zhodnotiť uplynulý rok, najmä oceniť úsilie a prácu, ktorú dobrovoľníci z neformálnej skupiny Komunitnej záhrady vynaložili, aby záhrada bola tým, čím je dnes. Vďaka ich námahe je z nej plnohodnotná záhrada so zastúpením 131 rôznych druhov rastlín. Možnosť priložiť ruku k dielu má pritom každý.

Kultúrna mediátorka Zdenka Košová vníma predošlé obdobie veľmi pozitívne: „Ľudia z okolia našli v našej záhrade spoločný cieľ, vlastnú motiváciu, prečo ju budovať a pomáhať v nej. Vznikli tu priateľstvá, lepšie susedské vzťahy, krajšie vyžitie na sídlisku, príležitosť byť užitočným, a hlavne prospešným nielen pri budovaní Komunitnej záhrady KVP,  ale aj pre spoločnosť.

Program oslavy bude pestrý. Po slávnostnom príhovore krstných rodičov záhrady bude nasledovať zasadenie v poradí druhého stromu, daru od Slovenského zväzu záhradkárov Košice. Pre tých, ktorí zavítajú do Komunitnej záhrady po prvýkrát, a nielen pre nich,  je pripravená krátka prezentácia skvostov, ktoré v záhrade kvitnú a rastú.

Návštevníci narodeninovej oslavy sa môžu tešiť na zaujímavé sprievodné podujatia odzrkadľujúce jednotlivé aktivity, ktoré sa vo výmenníku konajú. Kto rád experimentuje,  môže sa zapojiť do výroby prírodnej kozmetiky a produkt si budú môcť zobrať so sebou. Iní sa môžu priučiť zhotovovaniu ikebán alebo aranžovaniu ovocia a zeleniny.

Farmársky trh poskytne príležitosť a priestor pre šikovných záhradkárov pochváliť sa  vlastnoručne vypestovaným zdravým a chutným ovocím a zeleninou a produktov z nich. Chýbať nebude ani živá hudba a občerstvenie. Návštevníci si budú môcť pochutnať na domácich utopencoch, plackách, malinovkách a vínku. O hudobný sprievod sa postarajú bratia Demeterovci.

Program:

15:00 – 15:10

Slávnostný príhovor, krstní rodičia záhrady: Slovenský väz záhradkárov Košice a Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach

15:10 – 15:30

Vysádzanie stromu od Slovenskéího zväzu záhradkárov Košice, Anton Župa

15:30 – 15:45

Vyhodnotenie projektu Najkrajšie balkóny MČ KVP

15:45 – 16:00

Prezentácia Komunitnej záhrady  KVP,   Róbert Gregorek, Botanická  záhrada UPJŠ v Košiciach

od 16:00

Otvorenie farmárskeho trhu

 Text: Renáta Kmecziková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.