Najkrajšie stavebné skvosty východu v jednej knihe

Architektúra na východnom Slovensku má taký osobitý štýl, že o nej skupina architektov a výtvarníkov vypracovala publikáciu, ktorá je výsledkom nadšenia a dlhodobej spolupráce. Knihu „Súčasná architektúra na východe“ pokrstili čiernym korením pred zrakmi priaznivcov v Kasárňach/Kultuparku, ktoré iba nedávno získali prestížnu architektonickú cenu.  

DSC_8521 jako inteligentní objekt-1

 

Architektúra ako dedičstvo

Z novej knihy sa môže tešiť čitateľ, ktorý sa v staviteľstve vyzná, ale aj taký, čo o výstavbe budov nemá žiadne znalosti. Publikácia je doplnená obrazovou prílohou najväčších súčasných architektonických skvostov, aké možno vidieť na východnom Slovensku. Osobitnú radosť z pokrstenej knihy mal umelecký riaditeľ K13 Vladimír Beskid, ktorý ju považoval za jedno z dedičstiev projektu Košice 2013 – Európske hlavné mesto kultúry.

„Nové dielo o architektúre poputuje aj do zahraničia a bude prezentovať všetky skvosty, ktoré na východe máme. Dá sa povedať, že architektúra od začiatku rámuje projekt Košice 2013. Obnovené budovy sú odkazom nielen pre nás, ale aj pre budúce generácie. Tvorcom tejto knihy sa chcem poďakovať, pretože vynaložili kus dobrej práce,“ hovoril umelecký riaditeľ K13 – Košických kultúrnych centier Vladimír Beskid.

Michal Burák patrí k jedným z autorov publikácie. Architektúru študoval na Technickej univerzite v Košiciach. Je autorom projektov Mestské zásahy Košice a Medzimestské zásahy Košice – Prešov.

„Impulz pre vznik knihy bol prozaický,“ približuje Michal Burák. „Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 vypísalo grant a my sme šli do toho. Mali sme šťastie, že sme získali potrebnú podporu. Je to vôbec prvá kniha, ktorá sa venuje novodobej architektúre v našom regióne. Stavieb každým rokom pribúda. Klobúk dole pred architektmi i pred investormi, ktorí im dávajú priestor na realizáciu. Nikdy by som nepovedal, že niekedy budem spisovateľ, ale toto je už moja piata publikácia.“  

Michal Burák sa poďakoval celému tímu, ktorý sa na tvorbe knihy „Súčasná architektúra na východe“ podieľal.

DSC_8526 jako inteligentní objekt-1

CE•ZA•AR 2014 putoval do Košíc dvakrát

Kasárne/Kulturpark, ktoré predstavujú jednu zo súčastí publikácie, prednedávnom získali cenu za architektúru CE•ZA•AR 2014. Bývalé Kasárne kpt. Jaroša sa stali laureátom hneď dvakrát. Prvú cenu si odniesli v kategórii občianske a priemyselné budovy, druhú v kategórii exteriér. Autormi prerodu celého areálu Kasární/Kulturparku na oázu kultúry boli Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Gabriel Boženík, Marcel Benčík, Milan Vlček, Silvia Šillová.

V minulom roku si cenu verejnosti odniesol projekt revitalizácie Košického hradu.

Slovenská komora architektov vyhlásila XIII. ročník Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru – CE•ZA•AR 2014. Ocenenie sa udeľuje každoročne v šiestich kategóriách: rodinné domy, bytové domy, občianske a priemyselné budovy, rekonštrukcia a obnova budov, interiér a exteriér. Do súťaže architekti prihlásili celkovo sedemnásť diel. Výber semifinálových stavieb, udeľovanie nominácií i voľba víťazov ocenenia CE•ZA•AR 2014 náležala sedemčlennej porote, zloženej z domácich i zahraničných odborníkov.

Členmi tohtoročnej poroty boli: Marlies Breuss, Martin Jančok, Maxime Enrico, Michal Kuzemenský, Osamu Okamura, Ivan Ostrochovský a Peter Vitko.

 

DSC_8519 jako inteligentní objekt-1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.