Najväčší filmový sviatok – Art Film Fest bude, ale neskôr ako zvyčajne

Do Košíc každoročne zavítajú tisícky divákov – milovníci filmu, laická verejnosť, študenti, umelci, filmoví profesionáli, a samozrejme známe osobnosti filmového sveta. V júni sa tu tradične koná Art Film Fest, počas ktorého v Kunsthalle/Hale umenia, Kasárňach/Kulturparku a kinách prezentuje populárne, aj menej známe diela slovenskej a svetovej kinematografie. Festival sprevádzajú autogramiády, diskusie, koncerty a workshopy. Termín aktuálneho 28. ročníka sa však posúva na neskorší, zatiaľ neurčený dátum, ktorý závisí od vývoja situácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. S určitosťou však vieme, že organizátori sa na jeho otvorenie dôkladne pripravujú.

Najväčší slovenský filmový festival sa v metropole východu uskutoční už po piaty raz a aj tentoraz ponúkne stovky filmov a množstvo sprievodných podujatí z ostatných umeleckých oblastí. Jeho história sa začala písať v roku 1993. Najskôr sa začal organizovať v Trenčianskych Tepliciach, neskôr aj v Trenčíne a od roku 2016 pokračuje v Košiciach.

Art Film Fest ponúka rozsiahly priestor na prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, ale aj významných titulov filmovej histórie a v neposlednom rade kvalitný výber snímok slovenského audiovizuálneho prostredia. Dominantami programu sú dve súťažné sekcie – pre hrané a krátkometrážne tituly. Obe hodnotia medzinárodné poroty, Nesúťažné sekcie uvádzajú diela etablovaných tvorcov, významné filmy národných kinematografií, kultové snímky, ktoré sa zapísali do histórie, tematicky zamerané filmové projekty, ale aj profily či retrospektívy oceňovaných umelcov. V programe AFF nebudú chýbať ani najnovšie snímky z prestížneho Berlinale.

Trvalou výzvou pre organizátorov Art Film Festu je získavať a nadchýnať slovenských divákov pre filmové umenie, vzdelávať a vychovávať filmových obdivovateľov a zanietencov. Filozofiou festivalu je spontánny divácky záujem, preto je zaujímavý a príťažlivý predovšetkým pre študentov a mladých ľudí. Skvelá atmosféra, atraktívny program, hviezdy a osobnosti a desaťtisíce návštevníkov sú jasnou značkou AFF.

Do medzinárodnej súťaže hraných filmov, ktorá je určená najmä pre začínajúcich tvorcov (debuty a druhý a tretí film režiséra), sa mohli prihlásiť len hrané filmy vyprodukované za predchádzajúci a aktuálny rok. Súťaž krátkych filmov do 30 minút (hraný, dokumentárny, animovaný film…) nie je žánrovo obmedzená.

Na festivale sa udeľujú ceny Modrý anjel za najlepší hraný film, za najlepšiu réžiu, za najlepší ženský a mužský herecký výkon a za najlepší krátky film. Art Film fest od roku 1995 udeľuje každoročne svetovým hereckým osobnostiam cenu Hercova misia za ich mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme. Cenu si prevzalo už 62 svetových i domácich hereckých osobností. Cenou Zlatá kamera sú oceňovaní domáci a zahraniční filmoví profesionáli najrôznejších povolaní za ich výrazný prínos do oblasti kinematografie. Od roku 2001 bolo ocenených 42 výrazných osobností kinematografických profesií.

Cena prezidenta festivalu sa po prvý raz udeľovala v rámci 25. ročníka. Prvými laureátmi sa stali český herec Jiří Bartoška a slovenská herecká legenda Mária Kráľovičová. Jiří Bartoška tak po Hercovej mísii získal ako jediný aj druhé čestné ocenenie Art Film Festu.

Organizátori festivalu momentálne hľadajú vhodné obdobie, kedy by sa podujatie mohlo konať a diváci sa budú môcť vrátiť do kinosál k dobrým filmom. Priaznivcov filmu budeme o novom termíne včas informovať.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.