Nalaďte sa na desaťročné Ikony košickej kapely Nocadeň

Na jeseň to bude presne desať rokov, čo vyšiel kapele Nocadeň dnes už kultový album Ikony. Návrat k nemu v kombinácii s ich najväčšími hitmi budú môcť zažiť aj Košičania na unikátnom klubovom koncerte s názvom JESEŇ 2018 v Kasárňach/Kulturparku 26. októbra o 20:00 hod.

Isto si spomínate na známe hity, ktorých autormi hudby sú už tradične bratia Rasťo a Róbert Kopinovci. Album, ktorý núti poslucháča zamýšľať sa nad Rasťovými textami, otvára skladba Jeseň, ale ich fanúšikom nie sú neznáme ani ďalšie piesne Iba pár minút, Miluj omyly, Pulz pomaly slabne, Žalospev či V nočných svetlách II. Priestor dostala aj inštrumentálka s názvom CXXV. V závere znejú skladby Na čo asi myslíš? a Umriem pri tvojich nohách. To všetko si budete môcť s košickými hudobníkmi zanôtiť na koncerte a určite to zďaleka nebude všetko. Veď od toho času sa v dielni hudobníkov zrodilo veľa chytľavých piesní, ktoré radi zahrajú.

Chalani z Košíc sú stálicou na hudobnom nebi už vyše dvadsať rokov. Vlani oslavovali koncertmi dve desaťročia od založenia kapely, teraz si pripomenú jedno od vydania prvého albumu. Poslucháčom majú stále čo ponúknuť. Tie najväčšie songy zhrnuli na svojom výberovom nosiči Retrospekcia, na ktorom nechýba ani mega hit Čítaš mi z pier, ktorý určite nebude chýbať na ich play liste.

Za tým, kde sú dnes a ako pozitívne ich vníma publikum, je tvrdá práca. Cesta k úspechom nebýva ľahká. Nocadeň majú za sebou dlhú históriu. Tá sa začala písať po koncerte legendárnej kapely U2 v Londýne, ktorý si bratia Kopinovci nenechali v roku 1997 ujsť. To ich nakoplo založiť si vlastnú skupinu spolu s basgitaristom Borisom Mihálikom a bubeníkom Petrom Gufrovičom.

Zaujali hneď svojim prvým singlom Budím sa sám. Jednou z prvých pesničiek, ktorú kapela nahrala a neskôr promovala debutový eponymný album Nocadeň, bola skladba Steny. Pesnička sa vzápätí stala obrovským hitom a jednou z najhranejších skladieb. Nasledovali single Vietor a dážď, Pod lampou a Organizmy. Kapela taktiež dostala dve nominácie Hudobnej akadémie za rok 2000 v kategóriách Objav roka a Skladba roka a album jej vyšiel aj v Poľsku.

Úspech im priniesla aj skladba Slová už nevravia nič z ich druhého rovnomenného albumu, ktorá dlhé týždne patrila medzi najhranejšie pesničky v slovenskom éteri a získala ocenenie SOZA za najúspešnejšiu skladbu mladého autora v oblasti populárnej hudby. Na odovzdávaní cien Slávik dostala kapela ocenenie Skokan roka a zmluvu na ďalšie dva albumy Katarzia a Nestrieľajte do labutí s hosťujúcou speváčkou Katarínou Knechtovou. Za album Pozemskí astronauti získala štvorica košických hudobníkov Zlatú platňu. Skladba Havran sa na dlhé mesiace stala jednou z najhranejších piesní v slovenskom éteri a zaradila sa medzi najúspešnejšie za rok 2015. Začiatkom roka 2016 sa do rádií opätovne dostala pesnička V nás, ktorá sa vyše pol roka držala na popredných priečkach. Koncom augusta zarezonovali Papierové kone.

Kapela Nocadeň má naozaj čím ulahodiť uchu poslucháča vo dne i v noci. Inak tomu nebude ani v piatkový večer v Kulturparku.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.