Nasaďme si klobúky a spoznajme zvyky a kultúru Ukrajiny

„DNI UKRAJINY 2016“ prinášajú už druhý rok na východ Slovenska a do Košíc prezentáciu vzdialenejších oblastí Ukrajiny, hlavne jej strednej a juhovýchodnej časti, aby si aj v týchto stále ťažkých chvíľach pre Ukrajinu Košičania uvedomili, že ide o krajinu s veľkým kultúrnym bohatstvom, s bohatou históriou a pretrvávajúcim záujmom o obojstrannú spoluprácu medzi kultúrnymi inštitúciami a podnikateľskými subjektmi.   

img_8940Bližšie spoznávanie kultúry a života za našou východnou hranicou sa uskutoční od 19. do 28. apríla.  Pestrý kultúrny program zahŕňa vystúpenia ukrajinských súborov moderného tanca, kolektívov, prezentujúcich národné tradície na Ukrajine, ukrajinskú módu a dizajn, výstavy, diskusie, koncerty, workshopy, tanečné vystúpenia či kultúrno-spoločenské akcie a SK-UKR InvestFórum.

Spolupráca partnerských miest Košice a Užhorod má viac ako 20-ročnú históriu. Po zmenách, ktoré nastali nielen na Slovensku, ale aj na Ukrajine a dejú sa aj v súčasnosti, bolo vhodné uvažovať o tom, ako v Košiciach zviditeľniť nielen mesto Užhorod, ale priniesť informácie o celej Ukrajine, kde žije 45 miliónov obyvateľov.

Ukrajina sa v metropole východu prezentovala už vlani. S ročným odstupom si môžeme zaspomínať na to, čo Košičania zažili, ale pozrieť sa aj na to, aké konkrétne výsledky prvý ročník priniesol. Čím bude žiť mesto počas desiatich ukrajinských dní a čím nás tentoraz prekvapia organizátori podujatia, sme sa dozvedeli od riaditeľa spoločnosti FEMAN Eduarda Buraša.

„Minuloročné podujatie prinieslo  kultúru, zvyky, tradície, moderné umenie z miest, ako sú Kyjev, Ľvov, Užhorod, Krivý Roh, ktorých kolektívy tu vystupovali. Sprievodnou aktivitou bola výstava venovaná majdanu na Ukrajine. Jedným z hmatateľných výsledkov je spolupráca medzi deťmi z Centra detí a mládeže V. oblasti Kyjeva a košickým centrom na Popradskej ulici. Po podpísaní memoranda sa otvorili dvere na obojstrannú výmenu detí a pedagógov v oblasti umenia, tanca, vzdelávania, športu. Teraz je len na nich, ako túto šancu využijú. V tomto roku tu po prvý raz  budeme mať dobrovoľníčky z Ukrajiny. Sú to dievčatá, ktoré tu boli pred rokom, ale nemali možnosť predstaviť svoj program. Príležitosť dostanú teraz. V minulom roku bol koncert venovaný Ševčenkovi, teraz to bude jeden z buditeľov – ukrajinský básnik a filozof Ivan Franko. Na podujatí  sa budú prezentovať nielen kolektívy a jednotlivci z majoritného prostredia, ale zastúpené budú aj menšiny, žijúce na Slovensku, ktoré združuje Zväz Rusínov-Ukrajincov.“

Očakávať možno niekoľko noviniek. V priestoroch Galérie Alfa už bola koncom marca sprístupnená výstava Módne ilustrácie, ktoré priniesli zástupcovia Ukraian Fashion Week a riaditeľka Ukrajinského dňa módy. Na workshope predstavila možnosti mladým dizajnérom a študentom zo Slovenska zapojiť sa do projektu IMAGO (medzinárodné bienále módnych ilustrácií). Cieľom súťaže je podporiť a rozvíjať módnu ilustráciu ako významnú odnož grafického dizajnu. Na jeseň budú môcť navštíviť Kyjev a prezentovať tam svoje diela. Návštevníci môžu na výstave vidieť niekoľko obrazov z Kazachstanu, Bieloruska či Ukrajiny.

 „Zaujímavá bude aj výstava, venovaná umeleckému sklu a batike, od autorov Romana Dmytryka a Marty Sukhaya z Ľvova. Ľvov je známy nielen tým, že je to kultúrne a historické mesto, zapísané v zozname UNESCO, ale nachádza sa tam aj známa Ľvovská akadémia umenia, ktorá sa radí na druhé miesto v oblasti umenia, dizajnu a módy. Práve títo dvaja dizajnéri prídu do Košíc predstaviť nielen svoje diela, ale na workshopoch aj spracovanie látok v oblasti architektúry a výzdoby interiérov a sklársku tvorbu. Bude inšpirujúce vidieť to na vlastné oči,“ približuje jedno z podujatí organizátor.

Pozornosť si isto zaslúži fotodokumentačná výstava Vojna za mier, približujúca nepokoje v zmietanej oblasti Ukrajiny. Je to pohľad ukrajinských fotografov na aktuálne dianie, ktorí budú svoje zábery aj komentovať. O aktuálnej situácii sa bude tiež hovoriť na diskusnom fóre s názvom Europa Caffe za účasti ukrajinských novinárov a expertov pre zahraničnú politiku.

Z Krivého Rohu príde na Slovensko 15-členný súbor moderného tanca, z toho 13 dievčat bude vykonávať dobrovoľnícku činnosť. Mladí ľudia tak dostanú príležitosť nazrieť do kuchyne príprav a priučiť sa niečomu novému. Výhodou je, že ovládajú ukrajinský, ale aj ruský jazyk a v Košiciach boli aj vlani. Budú sprevádzať účinkujúcich zo Zaporožia a z Charkova. Uvidíme národné tance, baletné umenie, divadelné predstavenia. Samy vystúpia 20. apríla v rámci dňa otvorených dverí v Zoologickej záhrade. Na Dni Ukrajiny prídu aj zástupcovia ZRUS z Prešova, folklórny súbor Karpaťanin, ktorý vlani oslávil 55. výročie a 22. apríla predstaví v Kasárňach/Kulturparku program Zaorávanie.

Ako chutí Ukrajina, to sa dozvedia návštevníci na dvojdňovej akcii s názvom Ukrajinský boršč. „Chceme ponúknuť na degustáciu niečo, čo je typické pre Ukrajinu. Jednoznačne je to boršč, ktorý každý  pripravuje inak. Každá receptúra má svoje pravidlá prípravy a vieme, že najlepší je po 24 hodinách. Počas víkendu (23. – 24. 4.)  ho chceme variť v parku a ľudia, ktorí si nenechajú ujsť túto príležitosť, budú môcť porovnávať, ktorý je lepší. Pripravovať ho budú Ukrajinci, ale aj Košičania. Odborné prostredie bude zastupovať Hotelová akadémia z Trebišova a ich partnerom bude škola s rovnakým zameraním z Ivanofrankovska. Boršč sa bude podávať v popoludňajších hodinách a aby lepšie chutil, zahrajú banduristi. V nedeľu po ochutnávke sa predstavia ukrajinské súbory v programe Vitajte v Košiciach,“ pozýva gurmánov E. Buraš.

Lákadlom tohto ročníka bude nepochybne prezentácia klobúkov zo svetoznámej fabriky v meste Chust, neďaleko Užhorodu. Tradičným spôsobom tam šijú zhruba 80 druhov klobúkov – dámskych, pánskych, poľovníckych, večerných, slávnostných, bavorských, tyrolských, ale tiež tradičné ruské „šapočky“ a vyvážajú ich do celého sveta. V pavilóne Foxtrot bude výstava a po jej skončení si ich budú môcť záujemcovia aj kúpiť. Bude to taká čerešnička pre dámy, ktoré rady nosia klobúk ako doplnok. Chýbať nebudú ani šály. Na záverečnom galavečere v Kunsthalle/Hale umenia 28. apríla, kde uvidíme výber toho najlepšieho, modelky predvedú malú módnu show.

Čaká nás veľa zaujímavého, bohatý program a veľa nových zážitkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.