Našli sa cez inzerát, štartujú Na inzerát Tour s albumom Na inzerát

Pódium v Kasárňach/Kulturparku bude začiatkom decembra patriť zaujímavej hudobnej formácii Instinct. Je to napoly česká a napoly slovenská pop rocková kapela, ktorá vznikla na inzerát. A tak sa volá nielen ich najnovší album, ale aj turné po Slovensku – Na inzerát Tour, v rámci ktorého sa 1. decembra o 19:00 hod. zastavia aj v Košiciach. V každom z piatich miest, ktoré navštívia, budú svoju prvotinu aj krstiť.

Pri vzniku Instinctu sa jej zakladajúci členovia Miroslav Maršík, Ondřej Simon a Lukáš Ciho riadili asi inštinktom a dnes už vedia, že to nebolo márne. Svedčí o tom ich veľká fanúšikovská základňa, dobrá hudba a počúvateľné skladby. Stretli sa na jeseň pred šiestimi rokmi a hneď začiatkom nasledujúceho roka začali pracovať na vlastnej tvorbe. Vznikli skladby „Milujem tvoj úsmev“ a „Na púšti“ a po nich nasledovali prvé klubové vystúpenia, ktoré mali veľký úspech.

Prelomovým rokom v histórii skupiny bol rok 2013. Posunula ju účasť v súťaži kapiel Starter LIVE, kde ľahko prešla prvými dvoma kolami. Zviditeľnila sa na Českom pivnom festivale, ktorý bol prvou väčšou akciou v ich hudobnej kariére. Kapela absolvovala svoje prvé vystúpenie na Slovensku, svoju zostavu doplnila o klávesy v podaní Davida Igaza a záver roka vyvrcholil absolútnym víťazstvom v Starter LIVE.

Potom už nasledovali profesionálne nahrávky „Valčík s ilúziou“, „Na púšti“ a ,„Album“, festivaly, spolupráca s textármi, videoklipy, rádiá. Hitom kapely sa stal singel „Na život a na smrť“. Vlani v lete pridala ďalší „Medzitým“, ktorý bol predzvesťou vydania ich prvého albumu „Na inzerát“. Štúdiovka vyšla v septembri tohto roku. Niektoré pesničky na nej sú už poslucháčom z rádií dobre známe, takže nejde len o horúce novinky, ale album je akousi kompiláciou singlov.

Nebyť internetu, asi by sme Instinct nikdy nepočuli hrať a spievať po slovensky z Prahy. Sú stopercentná inzertná kapela. Hovoria, že sú slovenská skupina, hoci v nej účinkujú dvaja Slováci, ktorí sa do hlavného mesta Českej republiky presťahovali za prácou, Miroslav Maršík (gitara) a Lukáš Ciho (spev) a dvaja Česi, Ondřej Simon (bicie, vokály) a Martin Havelka (basgitara, vokály).

Všetko sa začalo tak, že Lukáš zareagoval na inzerát. Hľadali speváka a ozval sa mu Slovák Miro. Potom sa k nim pridal inzerátový bubeník Ondřej a nakoniec basgitarista Martin. Za pochodu sa učili hrať na hudobné nástroje, hrali covery. Postupne začali pracovať na vlastných skladbách. Cez internet oslovili textárov, mladších aj starších. Na ich hudbu sa „chytil“ aj Daniel Hevier. Napísal im dva texty. Zaujali aj jedného z porotcov na Košickom zlatom poklade – Ľuboša Zemana a ich singel Na život a na smrť hrali rôzne rádiá.

Stretli sa štyria začínajúci hudobníci, každý so svojou vlastnou predstavou o smerovaní kapely. Výsledkom kompromisov je sviežo znejúci pop s rockovým nádychom a výlučne slovenskými textami. Po desiatkach odohraných koncertov je kapela dobre zohratá a jej členovia majú spoločnú víziu, ktorú zhmotnili na čerstvo vydanom debutovom albume, z ktorého skladby zaznejú aj na košickom koncerte. Novinka ponúka 11 skladieb: Intro, Medzitým, Na život a na smrť, Valčík s ilúziou, Hviezda večera, Zázrak, Dozadu, Na púšti, Zlodej slnečníc (hit Vaša Patejdla), Žiadne zmeny, Človek. Chcú ukázať, že si pozornosť zaslúžia, čo bude môcť nakoniec posúdiť každý sám.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.