Návrat do Krajiny nepokosených lúk

Milovníci divadelného umenia si v nadchádzajúcich dňoch prídu na svoje. Košice totiž budú dejiskom Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizuje OZ Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom Košice. Jeho ôsmy ročník sa začína už 3. septembra a potrvá do nedele. Počas piatich festivalových dní diváci uvidia pouličné predstavenie, tanečné a hudobné divadlo, ale aj činohru v podaní divadelných súborov z Maďarska, Česka, Poľska, Slovenska, ale aj z Talianska. Pripravený je naozaj bohatý a širokospektrálny program a výnimočné divadelné produkcie pre všetky vekové kategórie.

Festival sa bude odohrávať na rôznych scénach i v uliciach mesta. Kasárne/Kulturpark prinesú divadelným priaznivcom hru Krajina nepokosených lúk 4. septembra o 18. hodine. „Kosiť“ sa bude na pódiu v budove Alfa. Bude to však len časť z divadelnej žatvy, ktorá sa už o chvíľu začína.

Do Krajiny nepokosených lúk nás prenesie slovenské Divadlo Pôtoň. Predstavenie voľne nadväzuje na tri komunitné projekty divadla v rokoch 2010 – 2012. Inscenácia je mega metaforickou správou o Slovensku a Slovákoch. Prazvláštne jazykové obrazy odkazujú na formovanie slovenského národa, na budovanie vlastnej identity, na vzťah k pôde, k územiu, k domovu, k tradíciám, ale sú aj o našom vykročení z priemernosti, o xenofóbii a o nespočetných migračných vlnách smerom na západ.

Mikuláš Hoblina Šahanský vytvoril v štrnástich obrazoch niekoľko novodobých mýtov, opierajúc sa o slovanskú mytológiu, ktorá je presiaknutá vlkolakmi, čarodejnicami, hladom a tmavými nocami s mesiacom v splne, ale motívy čerpal aj zo slovenských ľudových rozprávok, ktoré sú zase plné zamordovaných panien, silných junákov, krvi a strachu. Krajina nepokosených lúk je súčasnou výpoveďou tvorcov o stave Slovenska a v mnohom ide o hyperbolizovaný pohľad na seba samých – učupených pod Tatrami. Inscenácia využíva výrazové prostriedky bábkového divadla, video artu a rozhlasovej hry.

Pod režisérskou taktovkou Ivety Ditte Jurčovej sa predstavia herci Henrie Rabová, Viera Dubačová, Daniela Gudabová, Iveta Ditte Jurčová, Michal Ditte a Ondrej Remiáš. Krajina nepokosených lúk mala premiéru v minulom roku, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Teraz sa divadlo, ktoré tvorí nezávislá skupina divadelných tvorcov z celého Slovenska, absolventov a študentov VŠMU v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici vracia, aby uviedlo úspešnú hru ďalším divákom.

Divadlo Pôtoň, ktoré vzniklo v roku 2000, pôsobí v takmer geografickom strede Slovenska. Uprednostňuje autorskú tvorbu, ale prináša aj klasiku v netradičnej interpretácii. V jeho predstaveniach nechýba zveličovanie, humor, niekedy až karikatúra. Viaceré inscenácie sa s úspechom prezentovali na domácich i zahraničných festivaloch. Divadlo vykonáva aj tvorivú, prezentačnú a vzdelávaciu činnosť v oblasti divadelného umenia, pre ktorú je charakteristické hľadanie progresívnych foriem umeleckej komunikácie. V roku 2008 založili Centrum umenia a kreativity.

PROGRAM FESTIVALU:

3. 9. 2014        

17:00    Prezentácia knihyKarola Horáka:Medzivojnový muž, knihu predstavuje vydavateľstvo Modrý Peter, Malá scéna Štátneho divadla Košice

18:00    ČERNÁ RODINKA, Theatre KVELB, České Budějovice (CZ), priestor pred Historickou budovou ŠD Košice

20:00    Karol Horák: SVEDECTVO KRVI, Štátne divadlo Košice (SK), Historická budova ŠD Košice

 

4. 9. 2014

10:00    Odborný seminár s inscenátormi hry Svedectvo krvi, Malá scéna Štátneho divadla Košice

18:00    KRAJINA NEPOKOSENÝCH LÚK, Divadlo Pôtoň (SK), Kasárne/Kulturpark

20:30    Lidia Amejko: ŽIVOTY SÍDLISKOVÝCH SVÄTÝCH, Teatr Ad Spectatores, Wroslaw, Malá scéna ŠD Košice

 

5. 9. 2014        

14:00    Tanečný workshop s umelcami hosťujúceho súboru Artemis Danza z Talianska, skúšobne javisko na riaditeľstve Štátneho divadla Košice, Hlavná 58, vo dvore

17:00    SUD SMIECHU, Teatr na walizkach, Wroclaw (PL), priestor pred Historickou budovou ŠD Košice

18:30    M. Kukučín -V. Benko: NEPREBUDENÝ, Divadlo COMMEDIA Poprad (SK), Malá scéna ŠD Košice

21.00    TRAVIATA / Artemis Danza, Bologna (IT) Historická budova ŠD Košice

 

6.9.2014          

18.00    Csaba Székely: BANSKÁ SLEPOTA / Spoločný projekt Divadla Csiky Gergely Színház v Kaposvári a Národného Divadla v Pécsi (HU), Divadlo Thália

21:00    Jakub Nvota: HAMLET ALEBO NÁLEZ LEBKY, One man show Romana Martinského (SK), Malá scéna ŠD Košice

22:00    SVEDECTVO KRVI, prezentácia workshopu, Kostol Najsvätejšej Trojice

 

7. 9. 2014

15.:00   J. Šebová:O HALUŠTIČKE ZBOJNÍCKEJ DIEVČIČKE, Divadlo Maškrta (SK), priestor pred Historickou budovou ŠD Košice

16.30    Zuzana Kollárová: JANKO HRAŠKO A INÉ HRAŠKOVINKY, Bábkové divadlo v Košiciach (SK), átrium Bábkového divadla v Košiciach

19:00     ROK DIABLA, Teatr Ad Spectatores, Wroclaw (PL), Historická budova ŠD Košice

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.