Návrat hudby do „amfiku“ roztancoval publikum

Prvá akcia tohto roka v košickom Amfiteátri priniesla veľké hudobné emócie. Košice Fest otvoril sezónu veľkými hviezdami a kvalitnou nádielkou rôznych hudobných žánrov. Na pódiu vystúpili Lukáš Adamec, Kristína, Kandráčovci, Peter Lipa Band s Milanom Lasicom, Marián Čekovský,  Jana Kirschner Band a Peter Bič Project.

Košice Fest otvoril Lukáš Adamec s Tomim Okresom, jedným z organizátorov. „Autormi myšlienky som ja a Peter Köver z KRUK-u,“ povedal nám Tomi Okres. Festival vymysleli, aby sa mohol stať tradíciou v rámci podujatí Dňa mesta Košice. Uvedomuje si, že ľudia nie sú už roky zvyknutí chodiť do amfiteátra za hudobnými akciami. „Uvidíme, ako dopadne prvý ročník.“  Na festival vyberali rôzne štýly, aj preto mladú speváčku Kristínu vystriedala ľudová hudba Ondreja Kandráča. „Kandráčovci sú skupina, ktorá vypredáva koncerty. Ja som tiež ich fanúšik,“ priznal organizátor.

Nové sedadlá amfiteátra sa dlho neohriali. Hudobníci vyburcovali ľudí k tomu, aby nesedeli, ale  vstávali a tancovali do rytmu. Sršali humorom a medzi pesničkami prítomných zabávali vtipnými príhodami. Podobný kontakt s ľuďmi si udržival aj Peter Lipa. Pre fanúšikov pripravil originálne prevedenie pesničiek s Milanom Lasicom. „Nepamätám sa kedy som naposledy vystupoval v amfiteátri,“ priznal M. Lasica. „Pred štyrmi rokmi sme hrali jednu z mojich hier na Vyšehrade v takom malom amfiteátri, ale s týmto sa to nedá porovnať. Toto je ako tri hokejové štadióny,“ neskrýval prekvapenie. Z veľkého priestoru mal trochu strach. „Necítim sa celkom vo svojej koži, som zvyknutý na menšie priestory.“  Trému máva stále a oveľa radšej má menšie sály. S P.Lipom  spievajú už niekoľko rokov dve piesne, ku ktorým nedávno pridali ďalšiu. „V amfiteátri vystupujem veľmi rád. Ako mladý som chodieval často do Prešova,“ dodal Peter Lipa, ktorý sa medzi ľuďmi cítil veľmi dobre.

Keď sa večer ochladilo, vôbec to neprekážalo. Tancujúcim fanúšikom bolo dosť horúco.  Hviezdou večera bol každý, kto sa ocitol na veľkoplošnej obrazovke. Priestor dostali aj tí najmenší milovníci hudby pod pódiom. Niektorí z pravých Košičanov sa ocitli priamo na pódiu s moderátorom večera Matejom Cifrom, vo svete šoubiznisu známy ako Sajfa. „Na východ sa vždy rád vraciam,“  povedal. Košice pozná dobre vďaka maratónu, ktorý tu beháva. Z vynoveného amfiteátra bol nadšený. „Žiaľ v Bratislave taký nemáme, čo je škoda.“ Moderovať sa snaží vždy najprirodzenejším spôsobom. „Mám to rád a po rokoch je to pre mňa jednoduchšie. Košice Fest je pre mňa príjemnou akciou, keď je to niečo vážnejšie, tak sa človek bojí, cíti trému,“ dodal.

Košice Fest uzavreli v hlbokej tme poslední účinkujúci. Jana Kirschner s kapelou vystúpila na sólovom koncerte pred košickým publikom po troch rokoch.  Peter Bič Projekt  pripomenul ľuďom, že Amfiteáter Košice bude po dlhom čase otvorený aj pre hudobných fanúšikov.

Text, video: Veronika Cholewová,  foto: Maroš Simon

Najbližšie už 31. mája.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.