Návrhárka Jitka Klett sa pripojila k módnej revolúcii

Hoci bola módna šou Jitky Klett v Hale umenia veľkolepá, v jej pozadí stál smutný fakt. Iba prednedávnom obletela svet správa, že v Turecku využili na výrobu šiat sýrske deti. Britské módne spoločnosti sa od tohto incidentu dištancovali a verejne ho odsúdili.

Rovnaký postoj zaujala aj Jitka Klett, ktorá chce pomôcť najmä deťom v Indii, kde sa chystá na novú módnu prehliadku.

„Jedným z cieľov módnej revolúcie je upozorniť na zneužívanie detí na prácu v krajinách tretieho sveta. S týmto problémom sa stretávame často. Nie je však možné ho iba tak zmeniť, preto je tento projekt celosvetový a návrhári zo všetkých krajín sa doň postupne zapájajú. V jednote a vo veľkej skupine je sila, a preto sa i ja hlásim k tomuto projektu.“

Medzinárodné organizácie upozorňujú na to, že maloletí sa dlhodobo využívajú aj na zber bavlny v Uzbekistane. Ide o príklady moderného otrokárstva a porušovanie základných ľudských práv. Maloletí pritom nie sú schopní sa brániť.

Pozrite si reportáž z módnej prehliadky v Kunsthalle/Hale umenia:

Detskú prácu v módnom priemysle odcudzuje taktiež spoločnosť. Veľké množstvo odevov sa vyrába v malých závodoch v krajinách tretieho sveta alebo v tajných továrňach, kde pracujú celé rodiny. Často malé deti pomáhajú rodičom robiť zložité výšivky, keďže majú malé prsty. Stroje sú veľmi drahé a ručná práca dostupná a lacná.

Cieľom kampane Jitka Klet pre módnu revolúciu bola tiež podpora módnych výrobcov na Slovensku a v Českej republike.

Foto: Gréta Illéšová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.