Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Nechajte sa oklamať v Klamáriu a dozviete sa viac o ľudskej mysli

Nechajte sa oklamať v Klamáriu a dozviete sa viac o ľudskej mysli

Čo prezrádzajú zrakové klamy o ľudskej mysli, približuje výstava Klamárium v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku. Jej autormi sú psychológovia z Psychologického ústavu Akadémie vied ČR Michal Šimeček a Radovan Šikl. Na spoločnom projekte spolupracovali s katedrou psychológie Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Prostredníctvom interaktívnych exponátov si môžu záujemcovia vyskúšať, ako nás naše vnímanie a videnie môže zmiasť do 1. septembra 2019. Dozvedia sa, akým spôsobom funguje ľudská myseľ pri zrakovom poznávaní sveta a ako môže oklamať.  

 

Vstúpte do sveta, kde sa neuveriteľné stáva skutočnosťou, dospelí sa menia na trpaslíkov, guľôčka sa kotúľa na lište do kopca a miznú veci, ktoré ste ešte pred chvíľou na vlastné oči videli. Nechajte sa oklamať, aby ste sa dozvedeli viac o ľudskej mysli.

Snahou výstavy je na príklade optických klamov ukázať a vysvetliť niektoré všeobecné princípy ľudského zrakového vnímania. Využitie klamov a iných príkladov omylov a ovplyvniteľnosti ľudského zraku je k takejto demonštrácii mimoriadne vhodné. Návštevník výstavy uvidí neexistujúce podnety a naopak, neuvidí tie existujúce. Kamaráti sa pred očami premenia na obrov a trpaslíkov. Nehybné obrázky sa začnú zdanlivo pohybovať, priestor sa bude javiť deformovaný. Zažijete pocit, že sa očami dotýkate predmetov a nahliadnete aj do vnútra svojho tela. Táto skúsenosť však nemá cieľ presvedčiť o poruche alebo nefunkčnosti ľudského zraku. Ukazuje zrakové vnímanie ako mentálny tvorivý proces organizácie a interpretácie informácie a vnem ako adaptívny výsledok tohto procesu.

Výstavu tvorí 30 známych i menej známych zrakových klamov. Väčšina z nich má interaktívnu povahu. Ich účinok je podmienený ochotou návštevníka riadiť sa inštrukciami a pristúpením na navrhnutú hru alebo aspoň snahu premýšľať, čo je na videnom podnete zvláštne a ako je vôbec niečo také možné. Ku každému vystavenému exponátu je k dispozícii krátke vysvetlenie a pre záujemcov aj podrobnejšie. V experimentálnom priestore si potom môžete vyskúšať rad úloh, používaných v psychologickom experimentálnom výskume.

Autori veria, že výstava prinesie zábavu a poučenie a vzbudí zvedavosť a túžbu dozvedieť sa o tajoch ľudskej mysle viac. Je rozdelená na päť častí a v každej sa návštevník zoznámi s vybranou oblasťou ľudského vnímania. Dozvie sa Čo mozog nebude chcieť, to neuvidí, Čo všetko mozog zvládne, Ako môžeme vytvoriť ilúziu priestoru na ploche, Ako sa pohrať s perspektívou a Ako vytvoriť ilúziu pohybu.

Spoliehať sa na vlastné oči nemusí byť vždy do najlepšie. Aj oni môžu totiž klamať. Napríklad keď nahliadnu do Amesovej miestnosti, kde sa ľudia menia na obrov a trpaslíkov podľa toho, v ktorom rohu stoja. Priestor má v skutočnosti nepravidelný tvar, preto postava alebo predmet sú v každom rohu v inej vzdialenosti od pozorovateľa, takže sa zdajú rozdielne veľké.

„Zrakové klamy sú skôr záležitosťou fungovania mozgu než očí. Psychológia vnímania začína v oku. Ľudia intuitívne veria tomu, že to, čo vidíme, zodpovedá skutočnosti a klamy sú len nejaká výnimka. Ale vnímanie je veľmi zložitý a komplexný proces, do ktorého sa zapája veľká časť mozgu a mysle a človek je pri ňom aktívny a tvorivý. Práve to klamy dobre ilustrujú. Do vnímania sa totiž nevedomky zapája rad predpokladov o podobe sveta, ktoré si ľudia počas života osvojujú,“ vysvetľuje princíp jeden z autorov výstavy doc. Radovan  Šikl.

Ďalšie články