Nechajte sa unášať na hudobných vlnách virtuóza Richarda Rikkona

LETO V PARKU

Keď sa dieťa narodí, nevedno, čo z neho vyrastie. V prípade fenomenálneho klaviristu Richarda Rikkona to ale asi neplatilo. Narodil sa, aby bol hudobníkom. Už od útleho detstva bolo zrejmé, že po muzikantskej rodine zdedil hudobné gény. Kým ostatné deti zaujímalo kadečo, jeho najviac bavila hra na klavíri, ku ktorému ho nikdy nikto nemusel nútiť sadnúť si. Strávil pri ňom hodiny a hodiny a dnes už každý vie, že to nebolo márne. Stala sa z neho hudobná ikona, ktorú počuť hrať je ako vznášať sa medzi nebom a zemou po všetkých hudobných stupniciach.

Richarda Rikkona poznajú deti i skôr narodení, ale aj mladá generácia. Jeho koncertné vystúpenia uchvacujú celý svet, ale aj v Košiciach má veľmi vďačné publikum, ktoré zapĺňa sály. Filmovou hudbou, s jemu vlastnými improvizáciami, si podmanil všetkých. V Kunsthalle/Hale umenia, ale aj v Kasárňach/Kulturparku musel pridávať nielen ďalšie soundtracky, ale zakaždým to boli aspoň dva koncerty za sebou. Poslucháči ho vyprevádzali s obrovskými ováciami a neutíchajúcim potleskom, ale aj s nádejou, že v Košiciach nie je poslednýkrát. Kto by ho chcel znovu vidieť a počuť, tentoraz pod šírym nebom, festival Leto v parku mu splní sen. Virtuóz zasadne za klavír a zahrá svoje improvizácie  25. júla o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku.

Keď Richard Rikkon hrá, mohlo by sa zdať, že jeho prstoklad riadi niekto zhora. Vychádza to z jeho vnútra. V skutočnosti je to naozaj tak a aj sám je o tom presvedčený. Nevidí a nevníma nič navôkol, iba hudbu, ktorá ho unáša do magického sveta. Po kúskoch z neho ukrajuje a prenáša na publikum, ktoré počúva so zatajeným dychom s otvorenými ústami a s otázkou, či je vôbec možné, aby niekto dokázal takto s ľahkosťou hrať. Niekedy máte pocit, že sa aj klavír s interpretom vznáša.

Richard Rikkon je nielen klavírnym virtuózom vážnej hudby, ale hrá a skladá hudbu rôznych žánrov, ako napr. pop, jazz. Venuje sa tiež kompozícii a aranžovaniu diel iných autorov, ako aj komornej hre. Okrem interpretovania skladieb v presnom pôvodnom notovom zázname sa venuje aj prearanžovávaniu majstrovských diel a ich netradičnému stvárneniu – transkripcii skladieb.

Kto by ho chcel znovu vidieť a počuť, tentoraz pod šírym nebom, festival Leto v parku mu splní sen. Virtuóz zasadne za klavír a zahrá svoje improvizácie  25. júla o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku. Odznejú nielen klasici Johann Sebastian Bach (Prelude no. 1 in C Major) , Ludwig van Beethoven (Moonlight Sonata), Antonín Dvořák (Humoresque), Wolfgang Amadeus Mozart (Turkisch March), Franz Liszt (La Campanella) či Antonio Vivaldi (Summer Storm) v jeho úpravách, ale tiež skladby od britskej rockovej skupiny Queen (Bohemian Rapsody), Adele (Hello), austrálskej speváčky a skladateľky Sie (Cheap Thrills),, ale tiež známy hit Perfect anglického speváka, skladateľa a hudobníka Eda Sheerana. Zaznejú aj známy song Dusk Till Dawn od Zayna feat. a Sie, Nothing Else Maters od skupiny Metallica a Playing love (Magic Vals by Legend 1900), ktorý spieva Ennio Morricone.

Priaznivci Richarda Rikkona sa teda majú na čo tešiť. Bude to nezabudnuteľný koncert koncertov tohto leta.

Vstupenky online:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.