Nechajte sa uniesť strhujúcou emotívnosťou a tanečnosťou klezmerskej hudby 

Podmanivú interpretáciu známych i unikátnych piesní predovšetkým v jazyku jidiš, ale aj v slovenčine, angličtine a balkánskych jazykoch prinesú na podujatie Leto v parku vystúpenia klezmer bandov. V Kasárňach/Kulturparku zahrajú 10. augusta 2019 tri zoskupenia prezentujúce klezmerskú hudbu. Klezmer (klei a zemer, teda nástroj spevu) je vlastne folklór východoeurópskych židov. Základom je hrať ako sa spieva, ako sa spievalo v synagógach, ale je to viac orientované na svetskú časť. Koncerty sa začínajú o 17:00 hod.

Jedinečnú atmosféru navodí autentická kapela, reprezentujúca židovskú hudobnú tradíciu zo Slovenska, MOJŠE BAND. Dnes už má jasné postavenie na európskej scéne vďaka inovatívnemu pohľadu na židovské dedičstvo, najmä z regiónov bývalého Uhorska. Mojše Band účinkoval doposiaľ na mnohých prestížnych scénach ako Jewish Culture Festiwal Krakow, ale i Mazal tov! Košice, KlezMORE – Wien, Tachana HaRishona – Jeruzalem, Šamajim -Třebíč, Simcha – Wroclaw, Pohoda a mnohé iné.

Kapela absolvovala koncertné turné v Nemecku, Holandsku, niekoľkokrát v Poľsku a Izraeli.
Spolupracovala s Abraham Geiger Collegue v Berlíne či komunitou Beit – Krakow. Mojše Band je finalistom Celosvetovej súťaže židovskej hudby v Amsterdame v roku 2017 a
držiteľom prestížnej YoutubePRIZE na roky 2018 – 2019. V roku 2015 vydala táto formácia  debut REGUITA s medzinárodným obsadením a sólo participáciou Rabbi Tanyi Segal z Tel Avivu. V roku 2018 vydala vo vydavateľstve PavianRecords album Tfilos un Nigun (Modlitby a nápevy) na texty slovenského básnika Shloma ben Rivkeho. Mojše Band sa systematicky venuje mapovaniu židovského hudobného dedičstva z regiónov bývalej Rakúsko-uhorskej monarchie. V rámci tejto činnosti vydáva systematicky albumy pomenované podľa regiónov (ZIPSERIM, 2018).

Na domácej pôde vystúpi aj ďalšie hudobné zoskupenie, ktoré vzniklo v Košiciach v roku 2011. Vtedy sa súčasný umelecký šéf a klarinetista Vlado Sidimák rozhodol, že založí KASCHAUER KLEZMER BAND, ktorý sa bude venovať interpretácii klezmerskej hudby. Podľa vzoru európskych klezmerských skupín, ako aj orchestrov zo Spojených štátov, vytvoril repertoár inštrumentálnych skladieb a spevov, ktorý obsahuje tradičné klezmerské melódie rôznych rytmov, poznačené balkánskou, ruskou a arabskou melodikou. Následne oslovil hudobníkov odlišných hudobných žánrov, ktorí by vniesli do kapely niečo zo svojej rôznorodej hudobnej praxe a cítenia. Výsledkom je kapela, ktorá interpretuje klezmerskú hudbu, obohatenú o prvky folklóru, klasickej i modernej hudby.

Od svojho vzniku sa Kaschauer Klezmer Band predstavil v Košiciach na púrimových plesoch, na festivaloch sakrálneho umenia, v galaprograme medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý Žobrák, na festivaloch židovskej kultúry Mazal tov! 2012-2014, na chanukových predstaveniach, na koncerte v rámci otvorenia programu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, na festivaloch Devět bran a MAŽIF v Prahe, Šamajim v Třebíči, Jánošíkov dukát v Rožňove, Klezfest v Ľvove, na projekte East meets West spolu s Preßburger Klezmer Band v Bratislave, na festivaloch židovskej kultúry v Holešove, Boskoviciach, v synagógach v Kosovej hore, Jičíne, Turnove a i.. Okrem toho sa kapela zúčastňuje na rôznych podujatiach s tématikou holokaustu a židovskej kultúry. V roku 2015 vydala svoje debutové CD s názvom L’Chaim/Na život.

Najväčšiu zásluhu na šírení hudobného žánru klezmer na Slovensku má bratislavské hudobné zoskupenie PREßBURGER KLEZMER BAND. Od svojho založenia v roku 1995 získalo množstvo priaznivcov. Táto prvá slovenská formácia, inšpirujúca sa emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy, známou ako klezmer, je zároveň najlepšie hodnotenou skupinou svojho zamerania na území bývalého Československa. Jej energický hudobný „kokteil“ je podmanivo namiešaný zo židovskej, balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov, ako jazz, rock, reggae a latino. Preßburger Klezmer Band patrí medzi popredných predstaviteľov európskej scény world music.

Skupina od svojho vzniku absolvovala množstvo rozmanitých vystúpení nielen na Slovensku, ale aj v Európe i zámorí, počnúc multižánrovými hudobnými festivalmi, cez koncerty v kluboch a v klasických hudobných sálach, komornými vystúpeniami až po zábavy na plesoch, oslavách a firemných eventoch. Vystúpenia kapely prinášajú podmanivú interpretáciu známych i unikátnych piesní predovšetkým v jazyku jidiš, ale aj v slovenčine, angličtine a balkánskych jazykoch. Vyjadrujú aj strhujúcu emotívnosť a tanečnosť klezmerovej hudby. Posledným albumom Preßburger Klezmer Band  sú Balady. Spolupracoval na úspešných filmových, divadelných a iných projektoch.

Vstupenky online:

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.