Nedokonalá geometria Petra Cábockého vytvára špecifický vizuálny dojem

O priestory Galérie Alfa v Kasárňach/Kulturparku sa podelia dvaja slovenskí umelci. Od 17. februára do 25. marca bude popri Veronike Rónaiovej vystavovať svoje diela aj mladý Košičan Peter Cábocky na výstave pod názvom Picture this/Obrazne.

04Maľby Petra Cábockého sú nenápadnými pátraniami po nedokonalých abstraktných formách, obsahu a farebnosti. Voľne vytvárané a opakované elementy –  písmená a ich fragmenty, mäkčene či dĺžne stoja na prieniku ornamentu a modernistických foriem. Východiskovým bodom pri každej maľbe je nedokonalá geometria, vytvárajúca špecifický vizuálny jazyk, ktorý evokuje neúplnosť a obmedzenosť.

„Tvorba Petra Cábockého spadá do súčasnej abstraktnej provizionalistickej maľby, ktorá rezignovala na remeslo, dokonalé prevedenie, virtuozitu, a dokonca na ambície. Ako upozorňujú niektorí súčasní kritici, súčasná maľba nepotrebuje slová ani sa neriadi heslom „médium je posolstvo“, ale vyžaduje imaginatívnejší a tvorivejší prístup k médiu samotnému. Cábockého nikdy nekončiaca sa snaha pracovať s tým, aké množstvo práce je nevyhnutné urobiť, aby sa maľba stala obrazom, najlepšie vystihuje séria jeho prác Hope Paintings,  kde použil jednoduché slová so silným významom ako Nádej, Posvätné a Na hovno, ktoré naškrabal na kus papiera s pozadím ako vytrhnutým z diára. Ako vysvetľuje samotný autor, jeho cieľom je „pozorovať a intenzívne spochybňovať veci, ale ponechať ich nevyriešené, vyhnúť sa predpovedateľnosti a vychodeným chodníkom“. V jeho tvorbe sa to prejavuje prepracovávaním kompozícií a premaľovávaním plátien, čo prispieva k tomu, že jeho obrazy vibrujú jemnou energiou. Výber z aktuálnej tvorby, voľne ukotvenej v tradícii minimalizmu, abstraktného expresionizmu a colour-field painting vychádza z akvarelov, kresieb či koláží,“ uviedla kurátorka výstavy Ivana Komanická.

Prvoradým cieľom výstavy Petra Cábockého je predstaviť košickej verejnosti výber z jeho posledných diel za posledné tri roky. Je to súčasná abstraktná maľba, ktorá je viac o tvorivom procese, než by riešila dokonalosť. Je skôr o skromných tvaroch, o repetícii a kompozícii vo všeobecnosti. Autor v priestore Galérie Alfa bude vystavovať maloformátové olejomaľby.

Peter Cábocky ukončil v roku 2008 štúdium voľného výtvarného umenia na Dun Laoghaire Institute of Art, Design and Technology v Dubline. Neskôr, v roku 2011, získal titul „Master in Fine Art“ na Chelsea College of Art and Design v Londýne, kde študoval maľbu pod vedením Neala Taita a Dextera Dalwooda. Vystavoval prevažne na miestach, kde študoval, teda v Írsku a Anglicku, ale prezentoval sa aj v Nemecku. V Košiciach uvidíme jeho obrazy po druhý raz. Svoju tvorbu predstavil v roku 2013 v Galérii Pyecka.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Foto: Maroš Simon

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.