Nerez či Neřež, stále sú to tie isté piliere – Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský  

Česká folková skupina Neřež, ktorá už v Kasárňach/Kulturparku vystúpila spolu s Katkou Koščovou, sa počas slovenského turné k 20. narodeninám vráti na toto pódium znovu už 4. februára o 19:00 hod. Do Košíc zavíta v trojčlennom zložení. Svojim fanúšikom zahrajú a zaspievajú Zdeněk Vřešťál (spev, gitara), Vít Sázavský (spev, gitara, viola) a Miloš Klápště (kontrabas).  

Neřež je voľným pokračovaním skupiny Nerez, ktorú v roku 1981 založila dvojica Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský so speváčkou Zuzanou Navarovou a kontrabasistom Vladimírom Výtiskom. V roku 1982 vyhrali Portu v Plzni a Zuzana získala cenu za najlepší vokálny prejav na Vokalíze v Prahe. Nerez sa v roku 1994 rozpadá a Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský zakladajú sprievodnú skupinu Jaromíra Nohavicu, z ktorej vznikla v roku 1998 skupina Neřež.

Prvé personálne obsadenie Neřež bolo totožné s Kapelou Jarka Nohavicu. Skupina nahrala rýchlo po sebe 2 CD – Neřež 1998 a Nebezpečný síly. Na začiatku nového tisícročia sa k zakladajúcim členom pridala Magda Škardová a Pavel Plánka. Spolu vydávajú dva albumy Jednou měř, dvakrát Neřež a Ještě jednou. Potom sa obsadenie Neřež opäť mení. Prichádza hráč na klávesové nástroje Raven a bubeník David Uher. Skupina nahráva album vianočne ladených piesní Slavná věc.

Členovia skupiny Neřež následne dostávajú ponuku skomponovať hudbu do filmu Román pro muže a do seriálu Vinaři. So Zdeňkom Vřešťálom sa tejto úlohy ujal aj nový člen, perkusionista a flautista Robert Fischmann. V zložení Benešovský (basa), Fischmann, Sázavský a Vřešťál vystupuje skupina Neřež dodnes. Na svojom konte má ďalšie albumy Kolektivní vina a Jen blázni překročí svůj stín.

Táto formácie pôsobí tiež ako sprievodná kapela Marie Rottrovej. Spolupráca s Katkou Koščovou, ktorá vynikajúco interpretuje spevácke party zosnulej pesničkárky Zuzany Navarovej, vyvrcholila pred šiestimi rokmi nahrávkou CD Vlakem na Kolín. Je prierezom ich spoločného koncertovania – Katkine autorské pesničky, piesne formácie Neřež, a samozrejme aj najznámejšie piesne pôvodného Nerezu.

Vstupenky online:

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.