Nestále molekuly na obrazoch Petra Kvíčalu a Erika Šilleho

Prvá spoločná výstava dvoch maliarskych osobností – slovenského maliara mladšej generácie Erika Šilleho a českého maliara strednej generácie Petra Kvíčalu – je založená na konfrontácii i na dialógu ich programov, ktoré ich na prvý pohľad viac rozdeľujú ako spájajú. Výstava pod názvom Nestálosť molekúl predstaví košickému publiku ich aktuálnu tvorbu. Ich diela si budú môcť návštevníci v Galérii Alfa Kasární/Kulturparku pozrieť od 14. mája do 21. júna.

„Zatiaľ čo Erik Šille sa v maľbe venuje prevažne štylizovanému figurálnemu zobrazeniu a naratívnej maľbe, doménou Petra Kvíčalu je geometrická abstrakcia. Napriek tomu oboch umelcov spája spoločný záujem o rozšírenú farebnosť maľby, o plošnú akrylovú maľbu, o výstavbu obrazového poľa za pomoci geometrických štruktúr a štylizovaných znakových systémov,“ hovorí o výstave kurátorka Gabriela Kisová.

U Erika Šilleho sa prísna geometria vyskytuje pri zobrazovaní architektúry alebo urbánnych prostredí, no čisté farebné plochy často tvoria aj nosné prvky celkovej kompozície obrazu. Keďže jeho charakteristický štýl je rozpoznateľný podľa fantastických postáv, zvierat, kreslených hrdinov a antihrdinov, prvky abstrakcie, geometrie a ornamentu sa dostávajú do úzadia. V najnovších maľbách Erika Šilleho sa však ornament stáva výrazným kompozičným prvkom. Rezonuje v nich téma vody, ktorá je v našej kultúre úzko spojená so životom, rovnako ako so smrťou. V mnohovrstevných kompozíciách rozvíja svoje mikropríbehy, pričom korene jeho ikonografie nájdeme v starých legendách a mýtoch. Zároveň sú jeho obrazy natoľko otvorené, aby sme pri pohľade na nich pustili uzdu vlastnej fantázii

V prípade Petra Kvíčalu je maľba založená na systéme opakovania geometrických vzorov a figurálne naratívne zobrazenie v nej nemá miesto. Systematicky sleduje prísny program, v ktorom sa práca s ornamentom a geometrickou štruktúrou opiera o historické a kultúrne vzory alebo ich umelec odpozoroval priamo v prírode. Jeho maľby sú spleťou vlnoviek, čiar, štvorcov a vyznačujú sa minimalistickou estetikou. Opakovanie abstraktných motívov a ich skúmanie prostredníctvom sústredenej maliarskej práce má silný meditatívny rozmer a umelec v spojitosti so svojou tvorbou hovorí o „geometrii od ruky“. Na výstave predstavíme výber malieb Petra Kvíčalu, v ktorých zobrazuje kryštalické štruktúry a variuje ich v rôznych farebných kompozíciách.

O autoroch:

Erik Šille (1978), absolvent VŠVU v Bratislave, nositeľ Ceny Igora Kalného, víťaz VÚB Maľba, laureát Ceny Tatra banky Mladý tvorca 2010. Venuje sa maľbe, inšpirovanej popartom, komiksom, graffiti, populárnou kultúrou všeobecne, nevynímajúc jazyk reklamy a marketingu.

Petr Kvíčala (1960), český maliar a pedagóg, výrazný predstaviteľ abstraktnej maľby. Koncom 80. rokov sa stal priekopníkom pri objavovaní ornamentu ako svojbytného výrazového prvku v maľbe. Od 90. rokov sa venuje maliarskym intervenciám do architektúry. V roku 2004 urobil stropnú maľbu v novej budove Deutsche Bundesbank v Chemnitzi. V roku 2005 vytvoril monumentálnu nástennú maľbu v historickej budove divadla Reduta v Brne.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.