Netradičná prehliadka Slava Deva sa pozerá na módu cez históriu

Vo Výmenníku Važecká ostávame aj po ukončení jednej z najväčších módnych udalostí roka – Košice Fashion Week pri téme odievania a osobitého vkusu. Košičanka a úspešná módna blogerka Ľudka Žoldáková predstaví 23. novembra o 18:00 hodine svoj najnovší kreatívny počin. Pri tvorbe kolekcie látok Slava Deva sa nechala inšpirovať ženskými postavami slovanskej mytológie.

V dnešnom svete existuje naozaj mnoho módnych prehliadok. Za zmienku stojí napríklad aj nedávna prezentácia novej kolekcie značky VYVA v Kasárňach/Kulturparku. Na čo však poukazuje kolekcia s tajomným názvom Slava Deva?

Kto vie čítať medzi riadkami, možno pochopil, že ide o módnu prehliadku spojenú s históriou našich predkov – Slovanov. Na jar sa ešte stále na niektorých miestach páli Morena a červenovlasé dievčatá nazývajú Rusalkami, ale čo o nich v skutočnosti vieme? Hovorí vám niečo Bludička, Lada či Poludnica? Ľudka Žoldáková si vzala do parády sedem postáv slovanskej mytológie a ich príbehy stvárnila na rôznych látkach a materiáloch.

Vo Výmenníku Važecká si tak budete môcť pozrieť nielen šaty, ale dozviete sa a dočítate sa aj čo-to o niekdajších bohyniach a vílach, ktoré naši predkovia uctievali. Tešiť sa môžete aj na verše o nich napísané a zistíte trochu viac o našej, nie veľmi známej mytológií úplne neklasickým spôsobom. Látky s názvom Lada, Živa, Morena, Rusalka, Bludička, Zora a Poludnica sú navrhnuté tak, aby sa z nich šili bežné, každodenné veci v tradícií značky LU:KA, kvetinových sukní a šiat. Ich cieľom je, aby pochodili mesto, kaviareň, školu či rande. Aby o sebe porozprávali viac…

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Text: Richard Končol

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.