Newyorský gitarista a producent Elliott Sharp vystúpi v Košiciach s VENI ACADEMY

Priestory Kasární/Kulturparku budú od 4. do 11. júla dejiskom úspešného projektu  pre študentov hudby na stredných a vysokých školách z celej Európy VENI ACADEMY. Piaty ročník letnej akadémie vyvrcholí spoločným koncertom 10. júla o 19. hodine, ktorý je súčasťou festivalu ARS NOVA 2015.  Špeciálnym hosťom večera bude skladateľ, multiinštrumentalista a producent Elliott Sharp, ústredná postava progresívnej experimentálnej hudobnej scény v New Yorku viac ako tridsať rokov.

Elliott Sharp (1951), líder viacerých ansámblov súčasnej hudby a nositeľ Berlínskej ceny za hudobnú kompozíciu 2015 má na svojom konte viac ako 200 nahrávok, zahrňujúcich bohaté spektrum hudby. Vedie projekty Orchestra Carbon, Tectonics a Terraplane a je priekopníkom využívania teórie fraktálovej geometrie, teórie chaosu a genetických metafor v oblasti hudobnej kompozície a interakcie.

2297-sharp

Počas svojej dlhoročnej kariéry spolupracoval s Ensemble Modern, spevákom Qawwali Nusratom Fatehom, Ali Khanom, Radio-Sinfonie Frankfurt, popovou vokalistkou Debbie Harry, bluesovou legendou Hubertom Sumlinom a Pops Staples, jazzovými velikánmi Jackom DeJohnetteom a Sonny Sharrockom a priekopníkom a inovátorom turntablizmu Christianom Marclayom.

Študentský súbor súčasnej hudby VENI ACADEMY, ktorý bol založený v Košiciach v roku 2010, sa stáva čoraz viac obľúbený medzi mladými ľuďmi. Je to platforma, kde pokračujú staré a vznikajú nové priateľstvá, kde študenti môžu študovať a interpretovať i skladby, s akými sa bežne v škole nestretnú, a najmä, kde sa na ich umeleckom raste podieľajú ich profesionálni spoluhráči z VENI ensemble. Súbor VENI ACADEMY získal cenu Radio_Head Award 2013 za najlepšiu nahrávku klasickej hudby za rok 2013 za svoje debutové profilové 2CD Rolling Tones/In zarter Bewegung.

Do projektu VENI ACADEMY bolo doteraz zapojených viac ako 130 študentov zo ôsmich krajín sveta – Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Estónsko, Chorvátsko, Taliansko a Rusko. Súbor za päť rokov svojej existencie odohral už desiatky koncertov na festivaloch Bažant Pohoda, USE THE C!TY, ARS NOVA, ISCM New Music Days, ISCM World New Music Days 2013, Otváracom ceremoniáli Košice 2013, vo výmenníkoch SPOTs a v roku 2015 sa stal rezidenčným súborom prestížneho festivalu Muzički biennale Zagreb 2015.

Do projektu Letná škola VENI ACADEMY sa  tento rok zapojilo takmer 30 mladých hudobníkov z ôsmich krajín sveta, ktorí naštudovali hudbu amerického skladateľa a gitaristu Elliotta Sharpa pod vedením lektorov a profesionálnych hudobníkov. Súčasťou projektu bolo tiež nahrávanie ich druhého DC.  Organizátormi projektu je Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu – Slovenská sekcia a Juraj Vajó.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Hudobného fondu, SOZA a ISCM.

E# by Ben Knabe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.