Svet ilúzií v športových kolážach Ernesta Svrčeka

Známy slovenský karikaturista, tvorca koláží, kresieb, autor aforizmov a epigramov Ernest Svrček (1942) sa so svojou tvorbou predstavil už na mnohých domácich i zahraničných výstavách. Koncom júna si budeme môcť jeho koláže pozrieť aj v Košiciach. V budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku ho budeme môcť lepšie spoznať prostredníctvom výstavy „Ernest Svrček – športové koláže od 28. júna do 24. júla. Vo svojich prácach niekedy absurdne spája veci do nového celku, čím dostávajú iný, nový význam s prekvapujúcou pointou. Výstava predstavuje niekoľko cyklov, zobrazujúcich veci väčšinou z prostredia jemu blízkeho.

Cesta k umeleckej tvorbe viedla cez futbalové štadióny. Dlhé roky bol vrcholovým hráčom a neskôr trénerom. Popri tejto profesionálnej činnosti sa s veľkým úspechom venoval aj svojej druhej láske – tvorbe koláží so športovou tematikou  Rozsiahlou výstavou prezentoval Slovensko aj na Olympijských hrách v Sydney v r. 2000. Ešte ako aktívny športovec sa stal členom slovenskej aj európskej únie karikaturistov a je zakladateľom a prvým predsedom známeho Klubu amatérskej výtvarnej tvorby v Brezne, kde žije od roku 1967..

Doménou Ernesta Svrčeka je koláž. Počas svojej 25-ročnej kariéry mal 80 samostatných autorských výstav, z ktorých bolo 16 v zahraničí (Poľsko, Česko, Francúzsko, Maďarsko). Získal množstvo čestných uznaní a ocenení. Jeho koláže sú nielen originálne a netradičné, ale aj humorné, akoby sa vysmievali z úbohosti a malosti človeka. Vytvára ich nezameniteľnou ručnou technikou za použitia nožníc a výstrižkov z novín, časopisov a fotografií. Jeho láskavý humor a vtipný pohľad na svet ukazuje život z tej lepšej stránky. Patrí do špičky tvorcov slovenskej karikatúry.

„Vystrihuje si, premýšľa, komponuje, lepí, zdôrazňuje význam nášho bytia a nástojčivo to vyjadruje rečou svojich obrázkov. Narodil sa v čase, keď prvé koláže vyšli spod rúk Pabla Picassa. Ernest s nožnicami a lepidlom už dávnejšie prešiel do virtuálneho sveta. A to nie hocijako. Karikatúry sa rodia preto, aby sa ľudia smiali, zveličujú udalosti aj ľudské vlastnosti, neduhy a nedostatky, naše chyby aj omyly. Autori ich zväčša posúvajú do zábavných rámcov. Na výstavách nášho najvýznamnejšieho kolážistu tomu tak už dávno nie je. Jeho koláže hovoria čoraz viac a hlasnejšie to, čo si málokto dovolí vysloviť. Jeho témy vôbec nie sú do popuku. Ak smiech, tak cez slzy, možno úškľabok. Možno rozpaky. Aby sme mohli porozumieť zmyslu a významu Svrčkových koláží, potrebujeme mať isté znalosti o dobe, situáciách v tomto svete, z ktorého plným priehrštím čerpá námety pre svoju tvorbu,“ hodnoti autora Doc. PaedDr. Jaroslav Uhel, ArtD.

Význam obsahových posolstiev jeho koláží podčiarkuje fakt, že často používa najrôznejšie druhy symbolov, narážok a inotajov, ústiacich do prekvapivej pointy. Obrázkami symbolizuje ľudí, udalosti, hodnoty. Symbol vo svojich prácach používa zásadne k vizuálnemu stvárňovaniu abstraktnej myšlienky. Človek, strom, krajina, ľudské vzťahy. To ho zaujíma. O tom vypovedá. Svrček v sebe nezaprie rodeného humoristu. Záchytné body jeho tvorby sú predovšetkým v nevyhnutnej dávke zmyslu pre humor a v nekonečnom nadhľade. Dokáže objavovať to, čo iným zostáva skryté, dodávať veciam okolo nás nový rozmer. Niekedy s nemilosrdnou iróniou, inokedy s láskavou zhovievavosťou.

Cyklické spracovanie tém u Svrčka dokazuje jeho zmysel pre zveličovanie a schopnosť premýšľať i dravú túžbu vyťažiť z tematiky čo najviac a toto zverejniť spôsobom jemu vlastným: ilúziou, ktorou vytvorí predstieranú situáciu, do ktorej úplne vtiahne diváka. Text k obrázkom nepoužíva. Nepotrebuje ho. Jeho kompozície zhrňujú a zostručňujú zobrazovanú problematiku tak efektívne, že nemôže chýbať nikomu, komu sa zachce pri nich rozjímať.

Vernisáž výstavy: 28. 6. 2016 o 18:00 hod.

2 Responses to Svet ilúzií v športových kolážach Ernesta Svrčeka

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.