Noc múzeí a galérií bude v SteelParku a Klamáriu naozaj zábavná

Noc múzeí a galérií je príležitosťou na návštevu týchto zariadení až do polnoci. V tretiu májovú sobotu, 18. mája 2019, je po celom Slovensku pripravený bohatý program, Košice nevynímajúc. V Kasárňach/Kulturparku si záujemcovia o prehliadku prídu na svoje. SteelPark poskytne od 17:00 hod. nevšednú zábavu pre malých i veľkých a nuda to rozhodne nebude. Okrem prehliadky stálych expozícií sa návštevníci dozvedia nové informácie z oblasti vedy, vyskúšajú si svoje poznatky zo školských lavíc a overia si to aj na pokusoch a nechajú sa oklamať na výstave Klamárium.

Aktivity celoeurópskeho podujatia, ktoré sú prichystané vo všetkých galériách a múzeách v meste, sú orientované na také činnosti, ktoré sú počas roka pred verejnosťou zvyčajne ukryté. SteelPark ponúka veci zo svojej veľmi zaujímavej „vedátorskej“ kuchyne.

Keďže témou tohto roka je Mesto a čas, večer sa začne na 1. poschodí v budove Charlie prednáškou na tému „Z Kassa na Košice“ o tom, ako železiarne zmenili naše mesto. Otvorená bude tiež „Aréna bádania“, v ktorej sa budú robiť chemické pokusy. Novinkou oproti predchádzajúcim rokom bude detský kútik „Veda pre najmenších“, ktorý je určený pre deti do 7 rokov. Aj to však bude zastávka, ktorá nebude len obyčajnou hrou. Zahrajú sa na magnety. Preskúmajú ich vnútornú štruktúru zážitkovou formou. Vďaka interaktívnym exponátom si vyskúšajú silu magnetov a spoznajú látky, ktoré magnetizujú.

Na druhom poschodí sú pripravené prednášky o levitujúcom vláčiku s názvom „Chlad, ktorý páli“ a „Vzduchoprázdno – z Dávida Goliáš“. Supravodivý vláčik sa pohybuje po oválnej koľajnicovej dráhe a to bez toho, aby sa jej dotýkal. Zvedavci sa dozvedia, ako je to možné. Na prednáške vákuové experimenty uvidíte ako predmety menia svoju veľkosť. Prečo je to tak, vysvetlí lektor náučnou, ale pritom zábavnou formou. Na treťom poschodí čaká na všetkých úloha „Rozlúskni oriešok bez veveričky“. Vaše hlavičky potrápia hlavolamy. Nazrieť môžete aj do „Arény bádania“.

Rušno a zábavne bude aj v budove Bravo. Na druhom poschodí bude k dispozícii „Záhadný svet Arduino“, kde bude každú hodinu úlohou rozblikať semafor. Arduino je elektronická stavebnica, ktorej základom je mikroprocesorová doska s 8 bitovým procesorom Atmel (HW) a vývojovým prostredím IDE (SW).

Aby toho do polnoci nebolo málo, prvé poschodie je vyhradené výstave o očných klamoch Klamárium, ktorú si netreba nechať ujsť. Návštevník uvidí neexistujúce podnety a naopak, neuvidí tie existujúce. Kamaráti sa pred očami premenia na obrov a trpaslíkov. Nehybné obrázky sa začnú zdanlivo pohybovať, priestor sa bude javiť deformovaný. Zažijete pocit, že sa očami dotýkate predmetov a nahliadnete aj do vnútra svojho tela. Táto skúsenosť však nemá cieľ presvedčiť o poruche alebo nefunkčnosti ľudského zraku. Ukazuje zrakové vnímanie ako mentálny tvorivý proces organizácie a interpretácie informácie a vnem ako adaptívny výsledok tohto procesu. Väčšina klamov má interaktívnu povahu.  V experimentálnom priestore si môžete vyskúšať rad úloh, používaných v psychologickom experimentálnom výskume.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.