Komédia Divadla nad vecou je okorenená dávkou pikantného humoru

Ľahká situačná komédia, plná neočakávaných zvratov a nedorozumení, okorenená štipkou pikantných okamihov a tém, ktoré sú nevhodné pre diváka do 15 rokov. To je nová hra z pera režiséra Michala Maguru a jeho ochotníckeho súboru Divadla nad vecou. Veselohra Grófky uzrie svetlo sveta na premiére 5. apríla o 18:00 na javisku v Kasárňach/Kulturparku.

Hry režiséra Michala Maguru sú charakteristické svojským vtipom a zmyslom pre humor. Autor šije roly na mieru hercom a netají sa tým, že sa necháva pri ich písaní inšpirovať samotnými ochotníkmi. Pri hre Grófky mu bola predlohou skutočná grófka, s ktorou sa osobne stretol.

„Inšpiráciou mi bolo stretnutie s pravou grófkou v roku 1991. Táto madam mala svoj vlastný  svet. Tak som ju začlenil do môjho sveta fantázie a trocha humorne vytvoril hru. Pripomínam však, že to nie je životopisný príbeh. Všetko je to len fantázia a skutočnosť je čisto náhodná. Nie som autorom faktu,“ prezradil režisér.

Dej hry sa odohráva v malom hoteli Ružový púčik, kam sa vyberie grófkin syn, aby strávil niekoľko dní so svojou snúbenicou. Jeho matka, pravá grófka, sa rozhodne, že sa nebude nečinne prizerať a jeho nastávajúcu si preklepne sama. Ubytuje sa v rovnakom hoteli a syna inkognito sleduje. Zároveň je však na tomto mieste konkurz na miesto striptérky vo vychytenom súkromnom klube. Dej príbehu sa začne zamotávať, keď si titul „grófka“ začnú privlastňovať aj uchádzačky o prácu v tomto podniku. Od tej chvíle nastáva v Ružovom púčiku sled vtipných situácií, kedy už vlastne nikto nevie, kto je pravou grófkou a kto luxusnou striptérkou.

Niektorí z hercov sa nazdávajú, že ide o erotický príbeh. Autor však nesúhlasí: „V hre nie sú používané žiadne vulgarizmy. Napísaná je pre divákov, ktorí sa neboja odhaliť a priznať si vo svojej mysli to, čo je verejnosťou odsudzované, ako aj neprijateľné, aj keď sa to tajne ukrýva v samotnom súkromí každej mysle,“ hovorí autor veselohry.

Tomu sú prispôsobené aj kostýmy hercov. Podľa Michala Maguru musí byť každá jeho ženská postava zvodná, vždy a za každých okolností musí vyzerať dobre. Dodal, že toto pravidlo uplatňuje aj v súkromní. Ženy by podľa neho mali byť sexi za každých okolností, v súkromí i na verejnosti.

V komédii sa objaví deväť hercov – ochotníkov, ktorí chcú spolu s autorom hry ponúknuť košickým divákom príležitosť zabudnúť na každodenné starosti, stereotyp a poskytnúť im trocha neviazanej zábavy.

Renáta Zolnaiová

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.