Nový nacionalizmus v srdci Európy očami Tomáša Rafu

S rozsiahlym projektom Nový nacionalizmus v srdci Európy prichádza do Kasární/Kulturparku umelec Tomáš Rafa, víťaz Ceny Oskára Čepana z roku 2011. Od  26. novembra do 31. januára 2016 bude v budove Bravo výstava, ktorá dokumentuje verejné prejavy xenofóbie, neznášanlivosti a rasizmu.

Autor pracuje na projekte už niekoľko rokov a stále ho dopĺňa o ďalšie krátke video reportáže a záznamy. Pohybuje sa na pomedzí aktivistu a umelca. Svoje záznamy nekomentuje a ich interpretáciu necháva na divákovi. Jeho postoj je jednoznačný.

Tomáš Rafa (1979) pochádza zo Žiliny. Je absolventom Akadémie umení v Banskej Bystrici, ateliéru digitálne médiá. Paralelne študoval aj v ateliéri multimédií na Akadémii umení vo Varšave.

Vo víťaznom videu zo súťaže o Cenu Oskára Čepana sa zameral na vymedzovanie hraníc patriotizmu, extrémizmu, nacionalizmu a vzťahov medzi majoritou alebo minoritou, národnostnou či sexuálnou.

Jeho projekt zaznamenáva najmä situáciu v krajinách V4, ku ktorým pridal záznamy zo švajčiarskej stáže. Sú to najmä zábery protestov, demonštrácií či iných podujatí, nesúcich v sebe formu xenofóbie a boja rozličných záujmových skupín za ich práva.

„Prvý impulz prišiel pred troma rokmi. V novinách som sa dočítal o výstavbe múrov, ktoré oddeľujú ‚neprispôsobivých občanov‘. Nakrútil som video, v ktorom pri takomto múre hrám spolu s rómskymi deťmi futbal a prihlásil som ho do súťaže krátkych filmov Azyl,“  povedal T.  Rafa. „Zrazu som mal pocit, že to má význam, že podobné videá dokážu čosi ovplyvniť. Komunikujú s väčším počtom ľudí, nie sú mŕtvym médiom uprostred galérie.“

V roku 2012 sa Tomáš Rafa zúčastnil Berlin Biennale 7 ako spoluautor projektu „Breaking the News“ a kurátor projektu „Art Covers Politics“. Jeho prvá samostatná výstava „Respect Existence or Respect Resistance“ sa konala v roku 2012 v SNG Bratislava. V roku 2013 uskutočnil projekt „Športové múry/New Nationalism in the Heart of Europe“ v rámci prehliadky umení Prague Biennale 6.

Prezentácia ponúka hlavné oblasti aktivít autora, najmä jeho dokumenty zo zhromaždení a pochodov extrémistov a nacionalistov na Slovensku a v Čechách v poslednom období (aktuálne protesty proti imigrantom, proti národnostným, rasovým menšinám a iným minoritám v spoločnosti), samostatnou kategóriou je sprostredkovanie udalostí na Ukrajine. Druhým ťažiskom výstavy sú dokumentácie autorových aktivistických a v prospech rómskej minority organizovaných projektov, realizovaných predovšetkým na východnom Slovensku, ktoré tvoria paralelnú líniu jeho tvorby.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.