Obrazy Košickej moderny sa spojili s tónmi hudby

V rámci projektu Komorná hudba v Košiciach sa v utorok uskutočnil tretí koncert rezidenčného súboru Kasární/Kulturparku  Quasars Ensemble. Tentokrát netradične vo Východoslovenskej galérii Košice.

IMG_1764

 

Téma koncertu Hudba z čias Košickej moderny III. korešpondovala s výstavou umiestnenou v zrekonštruovaných priestoroch galérie. „Je to ťažisko nášho repertoáru, pretože komorný súbor sa viaže najmä na hudbu 20. storočia,“ uviedol Ivan Buffa, umelecký vedúci súboru.

„Výstava je pre nás veľmi dôležitá, pretože nám ukazuje, aké hodnoty tu máme a aké hodnoty tu vznikali,“ povedal  I. Buffa. Vznikla tak ideálna príležitosť prezentovať aj hudobné artefakty, ktoré u nás nikdy nezazneli. „Písali sa presne v tom období, ale hrali sa najmä v Berlíne, v Paríži.“

Večer zazneli diela avantgardných  umeleckých smerov – taliansky hudobný futurizmus & nová vecnosť, parížsky neoklasicizmus & Parížska šestka, český a slovenský neoklasicizmus & prvorepublikový džez” na trase Rím – Rio de Janeiro – Paríž – Bratislava – Praha.

Z dokonalej súhry hudobníkov by sa zdalo, že skúšali veľmi dlho. Opak je však pravdou. „Priebežne potrebujeme na každý nový repertoár asi dva týždne,“ prezradil dirigent. Dirigovanie býva náročné nie len po psychickej stránke, ale aj po tej fyzickej. Ako to vníma I. Buffa? „Dirigent vie aké svalstvo používa, kedy a koľko. Aj keď pohyby vyzerajú niekedy energické, je tam vďaka premyslenej kombinatorike rôznych svalov eliminovaná obrovská námaha. Niekedy sú to predsa aj štvorhodinové opery,“ povedal.

V určitých chvíľach dirigent chýbal. „Niektoré skladby sú natoľko náročné, že sa bez dirigenta nezaobídu a vyžadujú vedenie. Každá skladba má svoje špecifikum, náročnosť a výzvy,“ vysvetlil svoju neprítomnosť.

Po koncerte si mohli prítomní pozrieť  poslednýkrát výstavu, ktorú tvorili diela 20. rokov minulého storočia. Košická moderna a jej presahy bola výtvarnou udalosťou roka, ktorú ukončil tretí hudobný portrét rozsiahlej prezentácie slávnych výtvarných artefaktov,  mapujúci práve hudbu tých čias, aký tento rok vo svojom koncertnom cykle približuje súbor Quasars Ensemble.

text: Veronika Cholewová, foto: Maroš Simon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.