Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Obrazy Petra Pollága oslovia, prekvapia, ohúria a prinútia zamyslieť sa

Obrazy Petra Pollága oslovia, prekvapia, ohúria a prinútia zamyslieť sa

Spišský rodák a významný slovenský maliar grafik, ilustrátor a vášnivý cestovateľ Peter Pollág predstavuje v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach veľkorysý výber zo svojich diel, z ktorých väčšina je zapožičaná z verejných inštitúcií a súkromných zbierok zo Slovenska, ale i zo zahraničia, najmä z Holandska. Tajuplný názov výstavy Terra Incognita – Neznáma krajina mimoriadne výstižne charakterizuje obsahový náboj Pollágovej tvorby, ktorej inšpiračné zdroje musíme skutočne často hľadať v neznámych a pre bežného smrteľníka nedostupných krajinách, ale i v tajomných príbehoch a nezvyčajných situáciách. Jeho diela si môžu návštevníci pozrieť do 3. februára 2019.

Afrika, Čína, India, Blízky východ, Mexiko, i známe centrá európskej civilizácie sú už dlhé roky cieľmi Pollágových  kratších i dlhších študijných ciest a tvorivých sympózií, počas ktorých vstrebával atmosféru krajiny, vnímal jej kultúrnu i historickú identitu, navštevoval galérie a múzeá, stretával sa s jej obyvateľmi, a samozrejme skicoval, kreslil i maľoval.

Košická výstava predstavuje mnohé z najpodstatnejších diel Pollágovej tvorby, veľkorozmerné plátna, komornejšie kompozície, ako aj súbor ilustrácií a pozoruhodné „Denníky z ciest“, ktoré sú bezprostrednou autentickou výpoveďou o autorovom „putovaní“ neznámymi krajinami, o hľadaní historických súvislostí v labyrinte dejín a o ich pozoruhodnej interpretácii v kontexte súčasnosti. Terra Incognita nie je teda z pohľadu autora len neprebádanou krajinou, neznámym svetadielom, odvrátenou stranou Zeme, ale i zložitou „topografiou“ ľudskej osobnosti a prenikavou sondou do hĺbok ľudskej duše.

Peter Pollág je bytostným koloristom a farba je preňho najdôležitejším médiom. Strieda rôzne techniky a kombinuje materiály, používa náročné štruktúry, reliéfnu maľbu, koláž i asambláže. Jeho rukopis je jednoznačne identifikovateľný a vo všeobecnosti ho charakterizuje inklinácia k expresívnemu a dramatickému prejavu, k osobitej tvarovej štylizácii, k výraznému maliarskemu gestu a najmä k dynamickej kresbe. Jej pôsobivý raster vo svojej kontrastnej černi je ako mýtická Ariadnina niť, ktorá nás bezpečne prevedie cez metafory i symboly Pollágových ľudských príbehov a otvorí nám cestu do neznámych svetov.

Výstavu Terra Incognita pripravila  Galéria u anjela v Kežmarku v spolupráci so Spolkom výtvarníkov Slovenska. Kurátorkou výstavy je Mária Horváthová

Peter Pollág (1958) sa narodil v Levoči. Študoval na Strednej umelecko-priemyslovej škole v Košiciach, a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Štúdiá si dopĺňal na Accademia di Belle Arti Pietro Vannuci v Perugii, na Akadémii výtvarných umení v Prahe, na École Nationale Supérieure des Beaux v Paríži a na Facultad de Bellas Artes Universidad Complutense v Madride. Je laureátom Premio Alla Punta Assisi, Ceny Martina Benku, Ceny Grand Prix „Corida Piedestre Internationale“ v Paríži. Získal Čestné uznanie na VIII. medzinárodnom bienále maľby v Košiciach (1986), Primo Premio Speciale, Grottamare (2009) a Krištáľové krídlo za rok 2008.

Peter Pollág žije v Bratislave, venuje sa maľbe, kresbe, grafike, ilustrácii, sklenej i kamennej mozaike a v poslednom období i monumentálnym sochárskym realizáciám. Zúčastnil sa na početných maliarskych sympóziách v Grécku, Taliansku, Holandsku a bol na tvorivých študijných pobytoch v Zimbabwe, Zambii, v Číne (Si-an a Šanghaj), Izraeli, Taliansku, Grécku, Etiópii, Iráne, i v parížskom Cité internationale des Arts.

V roku 2008 bola odhalená jeho monumentálna plastika Dunajské krídla v parku Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislave-Čunove a je aj autorom ďalších monumentálnych diel, malieb, stien a veľkorozmerných vitráží. Má za sebou niekoľko desiatok individuálnych a viac ako stovku kolektívnych výstav na Slovensku, v Európe a taktiež za hranicami nášho kontinentu. Jeho diela sú zastúpené vo verejných i súkromných zbierkach v rôznych krajinách.

Peter Pollág je členom a v súčasnosti predsedom Spolku výtvarníkov Slovenska. Stál pri zrode Galérie Žltý dom Vincenta Polakoviča v Poprade a je jedným zo zakladateľov Danubiana Meulensteen Art Museum  Bratislava.

 

 

Ďalšie články