Ocenenie CE.ZA.AR udeľujú architekti najlepším architektonickým dielam

Ocenené stavby za najlepšiu architektúru Slovenská komora architektov každoročne predstavuje verejnosti na putovných výstavách vo vybraných mestách na Slovensku. Ceny CE.ZA.AR sa tento rok udeľovali už po šestnásty raz. Ktoré z nich zaujali najviac odbornú medzinárodnú porotu, to si budú môcť návštevníci pozrieť aj v Košiciach. Prezentácia naj diel slovenskej architektúry sa uskutoční v Kasárňach/Kulturparku od 30. novembra 2017 do 5. januára budúceho roka.  Okrem ocenených stavieb si budú môcť pozrieť aj všetky nominované a prihlásené výtvory architektov.

Výstava ponúkne zaujímavý prierez súčasnými trendmi v rôznych odvetviach. Ocenené boli rodinné domy, občianske a priemyselné budovy, rekonštrukcie budov, interiér aj exteriér. Uznanie si vyslúžila synagóga v Bardejove, ktorá bude v budúcnosti slúžiť prevažne na kultúrne účely. Prepojenie starého a nového hodnotila porota pozitívne v prípade rekonštrukcie bytu v kláštore v Trnave a zaujal tiež projekt takzvaného domu v dome v Bernolákove, kaviarne pod hradom v Nitre a piatich prepojených poľovníckych chát v Kuchyni na Záhorí. Všetko sa postavilo alebo prestavalo za posledné dva roky.

Tradícia Ceny CE∙ZA∙AR, ktorou sa oceňujú výnimočné profesionálne výkony – architektonické diela členov Slovenskej komory architektov, je dnes už pevne ukotvená v kultúrnom živote na Slovensku a dá sa povedať, že aj v širšom stredoeurópskom priestore. Počet prihlásených diel sa za posledné roky približuje ku stovke. V tomto roku ich bolo 89. Ich kvalita rastie, prinášajú nové riešenia, hrajú sa s typológiami, niektoré provokujú zažité zvyky. I to je dôkazom toho, že naša architektonická scéna je živá a aktívna. Prvý raz mohli záujemcovia prihlásiť svoje diela elektronicky.

Práve Kasárne/Kulturpark, kde sa každoročne výstava tiež koná, sú priestorom, ktorý získal až dve ocenenia za architektúru v roku 2014 v kategórii Exteriér a Občianske a priemyselné budovy. Porotu vtedy zaujali otvorený verejný mestský priestor, skladajúci sa z dvoch vzájomne dopĺňajúcich sa prostredí – parku a nového námestia a prestavba areálu pôvodných rakúsko-uhorských kasární z 19. storočia na nové multižánrové kultúrne centrum.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.