ZRUŠENÉ!!! Odile Decq pozýva divákov cez Horizonty do svojej architektúry

Z dôvodu prijatých opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu je výstava zrušená.

Práce medzinárodne uznávanej a často oceňovanej francúzskej architektky, urbanistky a akademickej pedagogičky Odile Decq si budú môcť návštevníci pozrieť v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku na výstave s názvom Horizons (Horizonty) od 22. októbra do 19. novembra 2020. Prezentácia jej prác je výsledkom spolupráce Francúzskej aliancie, FUTU, K13 – Košické kultúrne centrá, Kabinetu architektúry v Ostrave a Štúdia Odile Decq z Paríža.

Minimalistická kompozícia výstavy na atypických autorských stoloch predvedie 3D-prezentáciu jej výnimočných projektov. Doplnené sú o inštaláciu svetiel Luceplan, ktoré architektka navrhla pre tohto prestížneho milánskeho výrobcu osvetlenia. Prepojenie projektov vysvetľuje krátky text – originálna báseň, ktorá je svojho druhu kvintesenciou jej profesijných a životných postojov. Téma je širšie rozvinutá fotografiami vystavených objektov, aj projekciami ich architektonických detailov a zaujímavostí.

Slovenskému divákovi chce Francúzka ukázať projekty, ktoré sú zrealizované. Na fotografiách približuje najmä vstupnú časť budov. Pri podobných výstavách sa často prezentujú rezy a pôdorysy danej budovy, ale ona upriamuje pozornosť práve na vstup. Cez neho pozýva do svojej architektúry, aby mal návštevník pocit, že sa stáva súčasťou budovy.

Odile Decq sa narodila v Bretónsku pri mori a vždy sa cíti dobre na jeho brehu. „Horizont je pre mňa miesto nekonečného objavovania. Je to miesto, ktoré sa snažíme dosiahnuť, ale nikdy sa nám to nepodarí. A práve to ma priťahuje. Práca na architektonických projektoch je ako cesta k horizontu. Keď k nemu prídem, viem, že okamžite pôjdem ďalej. Každý projekt je jedna etapa, pričom každý má svoj osobitý príbeh. Cesty k horizontom sú mojimi architektonickými dobrodružstvami. Netvorím ich však len pre seba, ale pre každého, kto je ochotný vstúpiť do mojich stavieb,“ vyjadrila sa pre časopis ASB architektka, ktorá patrí medzi európsku špičku.

Vystavujúca autorka získala medzinárodnú renomé v roku 1990 realizáciou už jej prvej hlavnej objednávky: architektúry budovy Banque Populaire de l’Ouest Rennes vo francúzskom meste Rennes, ktoré je metropolou Bretónska. Odvtedy je verná svojmu odvážnemu až ‚bojovnému‘ postoju pri diverzifikácii a radikalizácii svojho architektonického a urbanistického výskumu. Je zástankyňou neústupného postoja v rámci hľadania riešení. Už jej raná tvorba bola ocenená Zlatým levom na Bienále architektúry v Benátkach v roku 1996 a aj v roku 2018.

Originalita jej tvorby zahŕňa nielen pozoruhodný rukopis, priekopnícke postoje, ale aj neúnavný proces hľadania. Jej tvorba sa dá opísať predovšetkým ako materializácia univerzálneho priestoru, ktorý v sebe zahŕňa urbanistické plánovanie, architektúru, dizajn i umenie. Jej multidisciplinárny prístup bol ocenený aj v roku 2016 cenou Jane Drew Prize a v roku 2017 medzinárodným ocenením Architizer Lifetime Achievement Award, ktoré získala za progresívny dizajn moderného zariadenia interiérov v talianskom Museo d‘ Arte Contemporanei di Roma.

Od roku 1992 Odile Decq pôsobila ako profesorka v École Spéciale d´Architecture Paris, kde bola v roku 2007 poverená vedením katedry architektúry. Po piatich rokoch odišla, aby založila a vybudovala vlastnú školu – Confluence Institute For Innovation And Creative Strategies In Architecture Lyon. Na konci júna 2018 Európske kultúrne centrum zo skupiny nominovaných tvorcov, akými boli Peter Eisenman z USA, Daniel Libeskind z Poľska, resp. z USA, Curt Fentress z USA, Moshe Safdie z Kanady, Kengo Kuma a Nikken Sekkei – obaja z Japonska, Odile Decq udelilo prestížne ocenenie European Cultural Centre Award 2018.

Výstava sa koná pri príležitosti 20. výročia založenia Francúzskej aliancie Košice.

Vernisáž: 22. októbra 2020 o 17:00 hod.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.