Okohra alebo čo oko vidí a je celkom inak, čo oko nevidí a je to tam

Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana opäť prekvapí najmä detských návštevníkov interaktívnej výstavy pod názvom Okohra.  A ako sú už zvyknutí, prostredníctvom nej vstúpia do sveta, v ktorom nájdu odpovede na mnohé otázky. V budove Bravo na prízemí v Kasárňach/Kulturparku nájdu aktivity, ktoré ich určite zaujmú. Chcete sa dozvedieť napríklad čo oko vidí a je celkom inak alebo čo oko nevidí a je to tam? Tak si to príďte overiť od 11. júla do 23. septembra.

„Koľko je na kresbe, maľbe či vo filme pravdivej skutočnosti? A v akej miere ich vnímame prostredníctvom množstva schém, ktoré si v hlavách už odmalička budujeme v prostredí rodiny alebo školy? Rôzne vedné disciplíny, ktoré skúmajú relácie medzi spôsobom, akým je niečo „nakreslené, namaľované, vyprojektované“ a akým je videné, prijímané, potvrdzujú schopnosť nášho myslenia vnímať skôr vzťahy ako jednotlivé prvky. Patria k nim nielen odbory psychológie, fyziky, biológie a dejín umenia, ale aj teórie. Ľudstvo už stáročia pozná fakt, že prechod medzi realitou a konečným dojmom môže byť podporovaný nekonečným radom iluzórnych prostriedkov. Práve ich objavovaním a vysvetľovaním môžeme prekonať bariéru vybudovanú zaužívanými vzorcami percepcie a podporiť rozvoj kreatívneho myslenia,“ približuje výstavu dramaturgička Soňa Sadíková.

Dieťa vstúpi do výstavných priestorov a stáva sa prieskumníkom. Texty ho nabádajú na overovanie toho, čo jeho oči vidia a inštalácia mu umožňuje nahliadnuť a ohmatať skutočnosť. Jednoduchá grafika neodpútava pozornosť dieťaťa a grafické prvky prirodzene navigujú návštevníka, kde sa má postaviť a kam sa pozrieť, aby bola videná ilúzia čo najdokonalejšia.

Dramaturgia výstavy je postavená na viacerých tematických okruhoch, kde návštevníci objavujú okoklam. Aj umelci majú radi okohry. Deti sa zoznámia s ilúziou na kupole kostola. Geometrická okohra overí ich odhad. Okohra v priestore im zas umožní ohmatať, čo vidia plošne a pritom je to priestorové a naopak. Zoznámia sa so streetartovým umením. Ďalší okruh je určený na zistenie, ako je to s videním/nevidením farby. V okodielni si deti jednoducho vyrobia pohyblivé obrázky. Okohra ako vo filme overí ako oko klame, či mačka beží a ako dieťa môže lietať.

Polovicu výstavy zaberajú objekty a jednoduché scény, v ktorých sa dieťa stane ich súčasťou a rodič či kamarát s ním prežíva vzniknutú ilúziu, môže ju zaznamenať na mobil. Deti v „zákulisí“ dostanú možnosť skúmať podstatu OKOHRY, čiže nástroje, ktoré vytvárajú ilúziu. Autori výstavy vychádzali z tvrdenia, že žiadne zobrazenie nezodpovedá tomu, čo nazývame „skutočnosť“.

V expozícii sa objavujú odkazy na viaceré diela z dejín vizuálneho umenia. Ich cieľom je vychovávať budúceho návštevníka galérií a múzeí.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.