Operná diva Adriana Kučerová bude hviezdou pod hviezdnou oblohou

Leto v parku sa bude niesť aj v opernom duchu. Na festivalovom pódiu sa v Kasárňach/Kulturparku spolu so Štátnou filharmóniou Košice predstaví sopranistka Adriana Kučerová s tenoristom Jurajom Hollým pod vedením hudobného riaditeľa Štátnej opery v Prahe a dirigenta Slovenského národného divadla Bratislava Martina Leginusa. Operný gala večer ponúkne 16. augusta košickému publiku známe i menej známe operné lahôdky v podaní špičkových umelcov, ktorí Slovensko reprezentujú na významných medzinárodných pódiách.

Adriana Kučerová

Adriana Kučerová

Operná diva Adriana Kučerová, ktorá svojim hlasom a brilantnými výkonmi ohúrila publikum v mnohých krajinách, vystupovala na medzinárodne uznávaných miestach ako Munich State Opera, Glyndebourne festival & Touring Opera, Dallas Opera, Teatro Carlo Felice Genova, Theater an der Wien, Santa Cecília v Ríme, Berlin State Opera, Opera de Bastille v Paríži, Teatro alla Scala, Salzburg Mozart Wochen, Houston Grand Opera, Maggio Musicale Florentino, Salzburg Festival, Ravenna Festival a spolupracovala s dirigentmi ako sú Daniel Barenboim a Vladimír Jurowski.

Vynikajúca sopranistka Adriana Kučerová patrí k najmladšej generácii slovenských operných speváčok. Narodila sa v Lučenci. Odmalička ju lákal spev, no pre štúdium na VŠMU sa rozhodla až vo svojich dvadsiatich troch rokoch. Vokálne štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave absolvovala v triede V. Stracenskej a na Národnom konzervatóriu v Lyone. Absolvovala tiež majstrovské kurzy u Soni Ghazarian a Rolanda Panerai.

Na svojom konte má viacero súťažných ocenení: 1.miesto na Súťaži slovenských konzervatórií v Žiline z roku 2000, 3. miesto na podujatí European Music Prize for Youth z roku 2001, 2. miesto na Medzinárodnej letnej akadémii Praha – Viedeň – Budapešť za rok 2002, a hlavne 1.miesto spolu s ďalšími tromi cenami na prestížnej súťaži Hansa Gabora Belvedere vo Viedni z roku 2005.

Na doskách Opery Slovenského národného divadla sa predstavila v Händlovej Alcine ako Morgana, v Brittenovom Petrovi Grimesovi ako Druhá neter, a tiež v inscenácii Rusalky Antonína Dvořáka v postave Prvej žienky.

Prvé zahraničné ponuky prišli pre mladú sopranistku zo Salzburgu, kde v rámci mozartovského roku 2006 účinkovala na Salzburg Mozart Wochen, ako aj na Salzburskom festivale v Mozartovej opere La finta giardiniera. Úspešná cesta medzi hviezdy operného neba pokračovala pozvaním do milánskej La Scaly, kde debutovala v Purcelovej opere Dido and Aeneas. Medzi najnovšie úspechy Adriany Kučerovej patrí jej debut v Theater an der Wien, kde sa predstavila ako Ninetta v novej produkcii La finta semplice v hudobnom naštudovaní Fabia Luisiho a účinkovanie v Glyndebourne Touring Opera, kde stvárnila postavu Adiny v Nápoji lásky. Počas svojej úspešnej kariéry odspievala mnoho operných postáv.

Pri svojom účinkovaní na pódiách po celom svete mala príležitosť pracovať s poprednými dirigentmi ako sú: Daniel Barenboim, Vladimir Jurowski, Sir Ivor Bolton, Sir Christopher Hogwood, Daniel Oren, Riccardo Muti, Fabio Luisi, Kazushi Ono, Kent Nagano, Nikolaus Harnoncourt, a ďalší.

Adriana Kučerová patrí medzi najvyhľadávanejšie svetové sopranistky nielen na operných doskách, ale i koncertných pódiách. Rôzne televízne a rozhlasové spoločnosti, či nahrávky na CD a DVD, priniesli radosť z jej umenia poslucháčom a divákom mnohých krajín. Svojim famóznym hlasom poteší aj košické publikum. Štátna filharmónia Košice bude hrať a Adriana bude spievať netradične pod korunami stromov a  nie v operných domoch a koncertných sálach ako býva zvykom. O to väčší zážitok to bude vidieť a počuť hviezdy pod hviezdnou oblohou. Snáď to počasie nepokazí.

MARTIN LEGINUS

Martin Leginus_photo1Hudobný riaditeľ Štátnej opery v Prahe a dirigent Slovenského národného divadla v Bratislave Martin Leginus študoval dirigovanie na Štátnom konzervatóriu (Zdeněk Bílek) a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (Ondrej Lenárd, Peter Feranec). V rámci štúdia sa zúčastnil majstrovských kurzov u Kurta Masura, bývalého šéfdirigenta Newyorskej filharmónie, následne absolvoval semestrálnu stáž v Landestheater Detmold v Nemecku.

Spolupracoval s Orchestrom Štátnej opery Budapešť, Filharmóniou Oviedo, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnou filharmóniou Košice, Orchestrom Štátnej opery Košice, Cappellou Istropolitana, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Slovenským komorným orchestrom B. Warchala, Musicou aeternou; a so sólistami Ľubicou Vargicovou,  Adrianou Kučerovou, Evou Hornyákovou, Jolanou Fogašovou, Teréziou Kružliakovov, Leom Nuccim, Pavloml Bršlíkom, Sergejom Larinom, Miroslavom Dvorským, Otom Kleinom, Daliborom Jenisom, Petrom Mikulášom, Markusom Forsterom, Ladislavom Fančovičom, Marianom Lapšanským a i.

Od roku 2006 pôsobí v SND, najskôr ako asistent pri naštudovaní opier Sedliacka česť, Komedianti, Bohéma Madama Butterfly. V januári 2007 debutoval úspešným záskokom v balete Arama Chačaturjana Spartakus. Od roku 2008 je stálym dirigentom SND a od augusta 2013 je hudobným riaditeľom Štátnej opery v Prahe.

ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE
Štátna filharmónia KošiceŠfK bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. V krátkom čase sa zaradila medzi popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia a zaznamenala výrazné úspechy na koncertných pódiách mnohých európskych krajín, ale i vo významných mestách Ázie a Ameriky. Orchester tvorí 85 profesionálnych hudobníkov, ktorí odohrajú v sezóne vyše 60 koncertov. V roku 1994 sa ŠfK predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente.

Orchester spolupracoval s mnohými poprednými umelcami: José Carreras, Plácido Domingo, Dietrich Fischer-Dieskau, Giora Feidman, Julia Fischer, Valerij Gergiev, Emin Chačaturian, Gidon Kremer, Ivan Moravec, Igor Oistrach, Luciano Pavarotti, Libor Pešek, Jiří Bělohlávek, Alexander Rahbari, Thomas Sanderling, Tadeusz Strugala, Josef Suk, Julian Lloyd Webber, Antoni Wit… Svoje umenie prezentuje aj prostredníctvom nahrávok pre rozhlas, televízne a nahrávacie spoločnosti (vyše 160 CD).

Od roku 1991 je ŠfK hlavným organizátorom dvoch medzinárodných festivalov – Košickej hudobnej jari a Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a od roku 2003 aj Festivalu súčasného umenia ARS NOVA CASSOVIAE. Za svoju umeleckú činnosť bola Štátnej filharmónii Košice dvakrát udelená Cena mesta Košice (1994, 2000). Šéfdirigentom je Zbyněk Müller.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.