Orchester Bratislava Hot Serenaders „zapne“ starý gramofón a opráši šlágre

Vypredaný koncert džezového orchestra Bratislava Hot Serenaders, ktorý bude vyvrcholením festivalu Leto v parku v Košiciach, je dôkazom toho, že ich priaznivci sa na túto nevšednú hudobnú formáciu a jej hosťa Milana Lasicu tešia. Kunsthalle/Halu umenia ovládne 28. augusta Hot Jazz. Tak ako v minulom roku, kedy orchester zožal obrovský úspech u publika, aj teraz sľubuje nezabudnuteľné zážitky z autentickej interpretácie džezovej hudby 20. a 30. rokov minulého storočia.

Lasica-702x336Nadšenci tejto hudby sa snažia sprostredkovať poslucháčom atmosféru medzivojnového obdobia a optimizmus, ktorý z nej cítiť. Na Profile Concerte zaznejú skladby, ktoré sa hrali vo vychýrenom newyorskom Cotton Clube. Na svoje si prídu fanúšikovia Hott Jazzu, ale aj tí, čo majú radi hity Františka Krištofa Veselého v podaní spevákov orchestra, ale aj Milana Lasicu, ktorý s nimi spolupracuje už veľmi dlho. Spolu nahrali štyri albumy venované F. K. Veselému – Ja som optimista, Celý svet sa mračí či Keď zastal čas. Výber z prvých dvoch poslúžil k nakrúteniu prvého slovenského hudobného DVD Milan Lasica & Bratislava Hot Serenaders. Na svojom konte mali B. H. S. dovtedy profilové CD Prvé rendez-vous, Cotton Club Stromp, The Broken Record a Take It Easy. Najnovším počinom orchestra je album Lonely Melody (2014).

Bratislava Hot Serenaders sa sformovala v roku 1992 a orientuje sa na rekonštrukciu starých nahrávok tanečnej hudby a napodobenie dobového interpretačného štýlu amerického jazzu, Hot & Sveet Music 20. – 40. rokov 20. storočia a slovenskú tanečnú hudbu s jazzovými prvkami, vrátane používania dobových hudobných nástrojov a interpretačných techník a kostýmov. Každý ich koncert nás vracia späť do tohto obdobia, ako keby zastal čas.

Vyznávači tohto štýlu obľubujú a zbierajú staré nahrávky, ktoré po úprave predvádzajú divákom a tí sa radi nechávajú unášať. Dokážu navodiť výnimočnú atmosféru, ktorá presvedčí o tom, že sa ocitneme o niekoľko rokov späť a sedíme v klube, kde znie táto hudba. Od svojho vzniku sa zloženie skupiny takmer nemení. Osemnásť členov B. H. S., ktorých spája láska k hudbe, sa pravidelne stretáva vo svojom voľnom čase, aby si znovu pripravili niečo nové s nádychom veľmi príjemnej nostalgie, v oblečení, ktoré sa vtedy nosilo a na oplátku sa na ich vystúpeniach, plných starých dobrých piesní a mravov objavujú rovnako staromódne odetí fanúšikovia. Nič nebráni tomu, aby ste znovu prevetrali svoje šatníky.

Orchester žne úspechy doma i v zahraničí. Na košickom koncerte Profile Concert Hot Jazz, ktorý nie je vôbec prvý na východe Slovenska, zaznejú obľúbené skladby nielen domácej, ale aj zahraničnej tvorby, ktoré sú súčasťou jeho repertoáru. Chýbať nebudú ani melódie z najnovšieho albumu, ale aj nezabudnuteľné šlágre doyena slovenskej populárnej hudby F. K. Veselého. Vynikajúci hudobníci, ktorých vedie trubkár Juraj Bartoš spolu s croonermi Dodom Kuriľákom a Milošom Stančíkom  a dievčenským vokálnym triom Serenaders Sisters to vo veľkom jazzovom štýle odpália o 19. hodine.

Bratislava Hot Serenaders je orchester svetového renomé, ktorý vyhral veľký festival, zasvätený práve hudbe 20-tych a 30-tych rokov vo francúzskom Saint Raphael a dostali tiež cenu Sidney d’ Or.

Nechajte sa uniesť v piatok večer do amerických klubových priestorov minulého storočia a vypočujte si zmes jazzu a swingu v podaní orchestra Bratislava Hot Serenaders tak, ako keby ste si zapli starý gramofón, počúvali vinylové platne a tancovali v prítmí klubu s typickou príchuťou. Hrať sa bude na nástrojoch, ktoré síce zostarli, ale nestratili svoje čaro a zvuk. Oprašovať sa bude nadčasová muzika, ktorá nikdy nezostarne aj vďaka tomuto orchestru. Sú to jednoducho blázni, ako si sami hovoria, posadnutí hudbou, presiaknutou chytľavým optimizmom, v ktorom i smutné tóny znejú ľudsky a teplo, ale ľudia vždy radi počúvajú ich bláznovstvá.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.