Osem ideí obohacujúcich sedem ulíc

Projekt 8 ulíc dal mladým umelcom v rámci festivalu USE THE C!TY možnosť prejaviť sa v bočných uličkách centra mesta. No aj keď bolo umelcov osem, ich zásahy sa prejavili v siedmich uliciach Košíc.

Zmyslom týchto zásahov bolo pozdvihnúť význam bočných uličiek, ktorými ľudia prechádzajú na svoju cieľovú stanicu – Hlavnú ulicu. O vzniku tohto projektu hovorí jeho iniciátor Samuel Velebný: Vzhľadom na úzkosť týchto ulíc ich zažívajú Košičania  dosť intenzívne a obsiahnu všetko, čo  ulica ponúka. Teraz sa v nich na chvíľu zastavia a stanú sa pre nich cieľom.“

Na Poštovej sa náhodný okoloidúci chvíľu nechápavo pozeral na hompáľajúce sa nohy: „To je celé telo? Má to hlavu? Mŕtvola to nie je, lebo už by tu boli policajti.“ Išlo o inštaláciu Veroniky Uramovej s názvom Sadni si, ktorá má ľuďom pripomenúť ich detstvo a bezstarostné chvíle. „Autorka v tomto projekte spomína na vlastné detstvo, kedy práve cez Poštovú ulicu prechádzala s rodičmi na Hlavnú, kde si vychutnali príjemné popoludnie pri zákusku,“ povedal Ján Hološ koordinátor festivalu USE THE C!TY, ktorý návštevníkov prehliadkou sprevádzal.

Do večera sú k nahliadnutiu ešte diela umiestnené na uliciach Uršulínska, Zámočnícka,  Univerzitná, Biela či mapping na vchod do synagógy na Zvonárskej ulici. Na Františkánskej ulici sú inštalácie dve. Jedna od Jany Betkovej odkazuje na dom, v ktorom kedysi skúšali baletky a zvuková inštalácia Samuela Szabóa má zase úmysel zintenzívniť strašidelnú atmosféru ulice, ktorej sa niektorí Košičania zo strachu vyhýbajú.

text: Magdaléna Haľková, foto: Tomáš Čižmárik

[Gallery not found]

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.