Padina – jedna z najslovenskejších obcí v Srbsku očami výtvarníkov

Insitní srbskí maliari Juraj Lavroš a Vladimír Galas budú prezentovať svoju tvorbu na výstave v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku. Názov Domov si zvolili zámerne ako základný aspekt k sebaurčujúcej a formujúcej sa identite každého človeka. Odkazuje na významné výročia, ktoré si v roku 2018 na Slovensku pripomíname – vyše 200 rokov od začiatkov osídľovania Dolnej zeme a 70 rokov od návratu dolnozemských Slovákov do vlasti svojich predkov. Návštevníci si ju môžu pozrieť od 19. marca do 15. apríla.

Autori žijú a tvoria v dedinke Padina, spadajúcej pod obec Kovačica v srbskej Vojvodine. Práve táto oblasť je známa združovaním insitných umelcov v Galérii umenia v Kovačici. Tam maľovali prví maliari zo záľuby a bez akéhokoľvek poznania výtvarných kompozičných prvkov. Časom každý z nich nadobudol jedinečný výtvarný prejav. Silný kolorit a očarujúca intenzita farieb sú charakteristickými znakmi kovačickej školy insitného umenia, ktorú možno na výstave pozorovať.

Zobrazovanie jednej z najslovenskejších dedín v Srbsku – Padiny – je prítomné u oboch výtvarníkov. Juraj Lavroš a Vladimír Galas zachytávajú vzhľad a atmosféru osady, ktorú mnohí poznajú ako dedinu hlbokých studní a „mletej“ vody, veľkých vždyzelených polí a starých slovenských domčekov. U týchto maliarov sú prítomné zvýrazňujúce aspekty plodnosti a pozitívneho vzťahu k úrode, pôde, rodnej zemi či symbiózy spolužitia človeka so zvieratami.

Padina bola osídlená prvými Slovákmi pred vyše dvesto rokmi. Poetiku zobrazovania života v tejto obci nachádzame u obidvoch insitných maliarov. Formou pestrej dúhovej palety farieb rozprávajú o šťastí a oslave života na slovenskom vidieku v srbskej Vojvodine. Juraj Lavroš a Vladimír Galas sú členmi Galérie insitného umenia v Kovačici, natrvalo zapísaní do kultúrneho dedičstva Európy. Ich olejomaľby sú oveľa známejšie v Európe a vo svete ako na Slovensku.

Juraj Lavroš (1963) sa maliarstvu venuje 30 rokov. Má výraznú umeleckú zručnosť a zmysel pre farebné kompozície. Farby na obrazoch sú pestré a najčastejšie maľuje ťažkú prácu poľnohospodárov, robotníkov či rybárov. Husi sú hlboko vryté v jeho pamäti z detstva a stali sa symbolom jeho maliarstva. Kolektívne vystavoval viac než 100-krát a má za sebou vyše 20 samostatných výstav. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení.

Vladimír Galas (1984) žije v Padine od svojho detstva. Pracuje ako stavbár. Aj keď sa insitnej maľbe naplno venuje len od roku 2001, jeho obrazy sú v Austrálii, Česku, Nemecku, na Slovensku, ale aj v USA. Jeho obľúbené motívy sú kone, krajinky, ľudia, ktorí robia dedinské práce. Samostatnú výstavu mal v roku 2009 spolu s Jurajom Lavrošom v Bratislave.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.