ZRUŠENÉ!!! Parkom sa preženie tanečný uragán menom Lúčnica

Park Kasární/Kulturparku doslova rozkvitne ako lúka vďaka umeleckému súboru Lúčnica, ktorý predstavuje vrchol slovenského folklóru a tanečného umenia. S programom Z tvorby Štefana Nosáľa má namierené okrem iných miest aj do Košíc. Tanečný súbor, orchester a spevácka skupina prinesú výber špičkových tanečných choreografií dlhoročného umeleckého vedúceho, choreografa a pedagóga prof. Štefana Nosáľa (1927 – 2017), zo všetkých hlavných kultúrnych regiónov Slovenska 4. septembra 2021 o 19:00 hod.

Temperamentné tanečné i vokálne prejavy našich predkov boli súčasťou bežného života pri činnostiach, ako bol zber úrody, pranie bielizne, oslavy dožiniek, fašiangov, svadobných hostín alebo duchovných sviatkov. Práca a pieseň jednoducho odjakživa napĺňali a stále napĺňajú zmysel nášho života. Človek je prácou živý a tanec, hudba i pieseň, ako tvorivé počiny, ho zušľachťujú a pomáhajú mu ten život skrášľovať.

Vychádzajúc z bohatých umeleckých tradícií nášho ľudu, z prostredia roľníckeho, pastierskeho i remeselníckeho, sa chce Lúčnica týmto myšlienkam priblížiť v scénickom tvare programu. Takmer celá história Lúčnice je úzko spojená s veľkou osobnosťou tanečníka, sólistu, umeleckého vedúceho a choreografa prof. Štefana Nosáľa, ktorý pôsobil v tomto umeleckom telese od roku 1949 až do svojej smrti v roku 2017. Jeho umelecký génius a osobitá invencia a vitalita vytvarovala z Lúčnice špičkové teleso. Vytvoril viac ako sto choreografií a celovečerných programov.

Slovenský umelecký súbor, nositeľ najvyšších domácich i medzinárodných ocenení, symbolizuje originálnu kultúru národa, takého jedinečného vo svojich tanečných, inštrumentálnych a vokálnych prejavoch. Slovenské ľudové umenie našlo v Lúčnici svojho úprimného reprezentatívneho predstaviteľa, ktorý plným priehrštím rozdáva unikátne a neopakovateľné plody bohatej tradície nadšenému publiku doma i v zahraničí. Svojim špičkovým umením, krásou, mladosťou a výbušným temperamentom očarila divákov nielen doma, ale aj vo vyše 60-tich štátoch Európy, Ázie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Stala sa kultúrnym fenoménom a diplomatom vlastnej krajiny, reprezentujúc Slovensko (pred rokom 1993 aj Československo), tým najuniverzálnejším jazykom – vlastnou originálnou národnou kultúrou, ktorá nepotrebuje žiadneho tlmočníka.

Pripravte sa na to, že sa vám zatočí hlava počas programu, ktorý zavše vyráža dych z umenia, ktoré Lúčnica na pódiách predvádza. Zadupoce, rozvíri vzduch, rozospieva, rozvlní dav, ale predovšetkým očarí.

Vstupenky online:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.