Pätica performerov prehovorí o svojich pocitoch rečou tela

Projekt pODPORa predstaví košickému publiku v Kasárňach/Kulturparku skupina piatich tanečníkov. Choreografka súčasného tanca Marta Poláková s divadelným režisérom Tomášom Procházkom dali priestor najmladšej generácii performerov a ich otvorenej výpovedi. Ich hlas nechali zaznieť a Barbora Janáková, Eva Priečková, Silvia Sviteková, Matúš Szeghö a Andrej Štepita sa ho len tak nevzdajú. Tancom a listami sebe rozprávajú o svojom strachu, láske, nádeji a snahe udržať si nadhľad. Predstavenie súčasného tanca o politike subjektivity uvidia diváci 15. októbra o 19:00 hod.

Tanečná inscenácia skúma telesne aj imaginatívne základnú otázku: Čo je pre nás PODPORA a čo ODPOR. Tieto protiklady viedli v procese tvorby k hľadaniu ďalších vrstiev súvislostí: Kedy sa tesne dotýkajú? Ako blízko má k sebe individualita a spoločnosť? Svet sa nám mení pred očami z minúty na minútu. Núti nás meniť vnímanie aj myslenie. Alebo sme ovce, nasledujúce vodcu? Čo je vlastne individualita? Veľa kričíme a máme strach, že niečo premeškáme. Udusíme ľahostajnosťou aj vlnu revolty najmladšej generácie? Zamrzne živosť tela v digitálnom oceáne (ne)osobných dát?

Traja renomovaní umelci, skladateľ Daniel Matej, kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková a svetelný dizajnér Robert Polák, prispeli k zvukovej a vizuálnej farebnosti predstavenia, rovnako ako dvojica mladých hudobníkov Martin Polák a Tibor Feledi.

Marta Poláková pôsobí na nezávislej scéne súčasného tanca od začiatku deväťdesiatych rokov (roku 1990 založila a viedla prvú nezávislú, projektovo fungujúcu skupinu súčasného tanca na Slovensku a dato). Vytvorila viac ako dvadsať choreografických diel pre vlastné alebo iné zoskupenia. Jej choreografický štýl, ktorý zásadne ovplyvnilo štúdium Labanovej analýzy pohybu v New Yorku, sa vyznačuje ustavičným hľadaním nových odtieňov výrazovosti tela. Jej tvorba je pravidelne uvádzaná na domácich a zahraničných festivaloch a kultúrnych podujatiach (Rakúsko, Írsko, Veľká Británia, Dánsko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko, Česká republika). Pôsobí aj ako vysokoškolská pedagogička a publicistka.

Tomáš Procházka absolvoval divadelnú réžiu a dramaturgiu v ročníku Ľubomíra Vajdičku a Jána Štrbáka. Už počas štúdia sa profiloval ako výrazný tvorca so svojráznym citom pre výtvarnú estetiku a fyzické divadlo. Výrazný vplyv na jeho prácu mal výmenný pobyt na prestížnej Rose Bruford College. V roku 2015 po dlhšom čase vystúpil ako performer v duete s Petrom Tilajčíkom KAFKA.DREAMING., za ktorý boli obidvaja nominovaní na cenu DOSky v kategórii Objav sezóny. V minulej sezóne začal s inscenovaním svojej voľnej dramaturgickej trilógie Stratená generácia (ĽUDIA.LEVY.ORLY.JARABICE.; OEDIPUS REX (Mommie Dearest). Projekt pODPORa je jeho štvrtou spoluprácou s choreografkou Martou Polákovou.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.