Pavel Jakub Ryba bavil seba, kapelu i divákov

Druhý festivalový večer nepochybne patril českému basgitarovému virtuózovi Pavlovi Jakubovi Rybovi s jeho sprievodnou kapelou. P. J. Ryba je od samého začiatku spájaný s vydavateľstvom Hevhetia, ktoré mu ešte ako agentúra zorganizovala turné a niekoľko koncertov. Následne prvé tri tituly vydavateľstva boli jeho albumy.

Ryba v súčasnosti nekoncertuje často. V Košiciach bol naposledy pred piatimi rokmi práve na jednom z predchádzajúcich ročníkov Letného hudobného festivalu Hevhetia. Tentoraz pricestoval s klávesákom Petrom Berkim, saxofonistom Tomášom Křemenákom a bubeníkom Pepom Cigánkom. Pôvodne avizovaný  hosť, gitarista Henry Tóth sa nakoniec v Košiciach z logistických dôvodov neukázal.

Kapela zahrala v košických Kasárňach/Kulturparku svoj overený koncertný program. Aj keď sa muzikanti na pódiu nie vždy zhodli, svojim muzikantským umením a šoumenstvom to dokázali pretaviť v svoj prospech a ešte sa na svojej chybe dobre s poslucháčmi zabaviť.

Považoval som pozvanie P. J. Rybu s kapelou za normálne a dôležité. Aj vo vzťahovej rovine. S Pavlom začal celý ten špás, ktorý sa nazýva Hevhetia. Začali sme ako agentúra, ktorá robila jeho koncerty a následne sme vydali prvé tri tituly, práve jeho albumy. Dar šoumenstva a performátorstva a schopnosť minimálnymi prostriedkami vyjadriť veľa, je vec, s ktorou sa človek len tak nerodí. Pavel Jakub Ryba so svojou kapelou potvrdil, že je dôležitejší kontakt s publikom ako samotné matematické predpoklady hudby. Tie sú tiež dôležité v určitých žánroch. Hevhetia je založená aj na tom, že buď vsádza na absolútnu profesionalitu a vrcholnú úroveň alebo potom hľadá veci, ktoré sú uchopiteľné a ktoré majú svoj skrytý obsah a dokážu sprostredkovať to, čo je medzi nebom a zemou. A to je prípad aj P. J. Rybu,“ uviedol riaditeľ Letného hudobného festivalu Ján Sudzina.

foto: Maroš Simon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.