PAVOL MEGYESI (SR)

 

 Pavol Megyesi (1969) absolvoval ateliér voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u profesora Dušana Kállaya na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 2000-2002 externe pôsobil na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Venuje sa maľbe, grafike a tvorbe objektov. Výtvarne spolupracuje pri riešení interiérov v spolupráci s architektmi, najčastejšie so štúdiom Juráni & Toma. Pravidelne sa zúčastňuje na výstavách doma a v zahraničí. Žije a tvorí v Košiciach.

 Výrazná postava našej súčasnej výtvarnej scény vo svojej tvorbe využíva mnohé výtvarné médiá – air-brushovú a akrylovú maľbu, objekt, inštaláciu i elektronický obraz. V jeho maliarskom skusovaní, akomsi nomádskom blúdení medzi tradičnými a aktuálnymi výtvarnými technológiami, možno pozorovať rozhodujúce úsilie o posun charakteru klasického závesného obrazu smerom k trojrozmernej, stále však v princípe „maliarskej“, inštalácii.

Podľa P. Tajkova: „… technikou nanášania farebného akrylu a jeho zmiešavanie pomocou túb zubných pást spôsobom alla prima docieľuje znateľnú plastickosť ktorú dotvára farebnou dráždivosťou. Slovo „dráždiť“ sa tu dostáva až do emblematickej polohy, určitým spôsobom vystihuje niektoré autorove práce. Často zámerne zneisťuje diváka vizuálnou intenzitou svojich malieb…“ . Megyesiho maliarske diela si získali široký okruh zberateľov doma i v zahraničí a výborne sa uplatňujú aj vo verejnom, aukčnom predaji.

Megyesiho fyzický prístup k ploche a farbe, ktorý uprednostňuje prácu s hmotou a postupne modeluje expresívne štrukturálne krajiny, je v dobe rozmachu počítačových techník čoraz zriedkavejší. V jednotlivých priestorových vrstvách, vo vnútri foriem a farieb sa odohráva príbeh, ktorý sa na povrch vynára prostredníctvom autorových gest. Bodliaky, buriny, slnečnice a živé ploty nás svojou vábivo-jedovatou krásou ľahko vtiahnu do utopického jarného raja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.