Performerka Soňa Kúdeľová „roztancuje“ inštaláciu Čiary 

Multimediálna inštalácia Čiary, ktorú budú môcť návštevníci v Kunsthalle/Hale umenia vidieť počas Bielej noci (8. – 10. 10. 2021), skúma prostredie postsocialistického mesta (Bratislavy) v procese súčasnej premeny. Kombinuje odlišné žánre súčasného umenia v podaní viacerých umelcov. Inštaláciu uvedie pohybová performance Sone Kúdeľovej na sobotnej vernisáži 9. 10. 2021 o 18:00 hod.

„Spolupráca na tvorbe multimediálnej inštalácie Čiary je pre mňa dlhodobým experimentom. Kreatívnym v hlave, ale aj doslovným v čase a priestore. Je pre mňa zastavením sa v akcii. Pomalých a rýchlych reakciách na náhodné a rôznorodé podnety. Zvuk spojený s objektom, objekt so svetlom. Telá medzi nimi sú prítomné a pohyb trvá a trvá a trvá,“ uviedla choreografka, tanečnica, performerka a lektorka.

Soňa Kúdeľová pôsobí na scéne súčasného tanca na Slovensku. Skúma nové prístupy v performatívnom umení a ich presahy. Sleduje tok umenia a jeho rizomatické umiestnenie v každodennom živote, nazerá na jeho históriu a otvorene pristupuje k jeho súčasnej podobe. Čerpaním z každodennej performativity získava skúsenosť a poznanie ako uchopiť seba, v zhluku dnešnej spoločnosti, aj podstatnú motiváciu a kreatívnu spontánnosť v procese tvorby.

Tieto témy predstavuje jej autorská trilógia: 3 sólové tanečné inscenácie – Autopilot, Autocorrect a Autonomy. Vytvára v nich kolektívne spolupráce s vizuálnymi, hudobnými a intermediálnymi umelcami, pričom v spoločných procesoch testujú hranice umeleckých vyjadrení v jednom čase a priestore. Momentálne pracuje na otvorenom participatívnom projekte Zvuky ticha/ SOUND OF SILENCE. Je spoluzakladateľkou vzdelávacieho projektu Telohra, členkou rady PlaST – Platforma pre súčasný tanec a koordinátorkou rezidenčného priestoru Telocvičňa v Novej Cvernovke.

UPOZORNENIE: Aby mohli byť v bordovom okrese diela vystavené, bolo nevyhnutné upraviť aj podmienky návštevnosti. K jednotlivým inštaláciám budú mať prístup iba kompletne zaočkovaní návštevníci, ktorí sa musia pred vstupom preukázať QR kódom v GreenPasse.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.