Peter Balogh Orchestra dodá známym skladbám nový rozmer

S novoročným koncertom World music zavíta začiatkom nového roka do Košíc Peter Balogh Orchestra s hosťami, ktorý vlani zaujal publikum s filmovou hudbou. Tentoraz to bude zmes svetových skladieb, ktoré v ich podaní dostanú nový rozmer. Na ich vystúpenie v Kasárňach/Kulturparku sa môžu ich priaznivci prísť pozrieť 12. januára 2020 o 19:00 hod.

Repertoár orchestra je naozaj bohatý a rôznorodý. V jeho podaní zaznejú známe skladby: Habanera z opery Georgesa Bizeta Carmen, Španielsky cigánsky tanec od Pascala Marquina, zaznie tiež Granáda Augustina Lara, ďalšou hudobnou lahôdkou bude Schindler´s list od Johna Williamsa. Hudobný kokteil doplní Fiddler on the Roof Jerryho Bocka či Hava Nagila, ktorej autorom je Abraham Zevi Idelsohn. V koncertnom play liste sú aj Libertango Astora Piazzolla, Second Waltz Dmitria Shostakovitha a tiež Tere-fere polka od Johana Straussa. Posledné tri skladby Či pamätáš, Joj Cica a Joj Cigán sú od skladateľa Imre Kálmána. Hosťami večera budú Peter Balogh Jr., Samuel Balogh a slovom bude sprevádzať Klaudia Baloghová.

Hudobné teleso Peter Balogh Orchestra vzniklo len pred rokom a pol. Jeho zakladateľom a umeleckým šéfom je košický huslista Peter Balog a ďalšími členmi sú vynikajúci hudobníci zo Slovenska a Maďarska. Na klavíri hrá Drahoslav Bango z Trnavy, na violončele Duka Elemér, na kontrabase Jozsef Ökrösz a za cimbal zasadne Jónás Géza, všetci z Budapešti. Vo svojom portfóliu má orchester ľudovú cigánsku hudbu, vlastnú tvorbu, klasickú hudbu, jazz, operetu, swing, filmovú hudbu či muzikály.

Bravúrny huslista Peter Balogh pochádza zo starej košickej skupiny hudobníkov. Vyštudoval konzervatórium a po jeho ukončení založil s bratom cimbalovú hudbu a spolu s ďalšími príbuznými tvorili unikátne folklórne zoskupenie. Primáš uchvátil nielen slovenské a české publikom, ale aj zahraničné. S cimbalovou muzikou účinkoval v Nemecku, Švajčiarsku, Dánsku, Fínsku, Luxembursku, Belgicku, Turecku, Poľsku a ďalších krajinách. Od mladosti pôsobil vo viacerých hudobných telesách. Hosťuje v Štátnom divadle v Košiciach.  V jeho šľapajach kráča aj syn Peter, ktorého uvidíme na pódiu.

Drahoslav Bango vyštudoval hru na klavíri na bratislavskom konzervatóriu a momentálne je na Janáčkovej akadémii v Brne. Získal niekoľko prvenstiev na mnohých národných aj medzinárodných súťažiach a pôsobí vo viacerých hudobných telesách. Duka Elemér pochádza z rodiny hudobníkov. Jeho starý otec bol violončelista, otec huslista. Práve oni ho viedli ku hre na violončelo už od útleho veku. Už ako 12-ročného ho prijali na konzervatórium Bélu Bartóka ako výnimočný talent. Neskôr nastúpil na Vysokú školu múzických umení v Budapešti. V súčasnosti vystupuje ako sólový hráč a pôsobí aj v niekoľkých orchestroch, okrem Peter Balogh Orchestra aj v Bohémien Virtuózy a  Orchestri Hungaricum. Z rodiny s dlhodobou hudobnou tradíciou je aj Jozsef Ökrös. Má troch bratov, ktorí sú tiež významní hudobníci. Vyštudoval konzervatórium Bélu Bartóka v Budapešti a pôsobí aj v Orchestri Hungaricum. Nemenej dôležitou ingredienciou, ktorá dodá koncertu tú správnu príchuť, je cimbalová zložka orchestra. Svoje hudobné umenie predvedie vynikajúci cimbalista Jónás Géza.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.