Petra Lipu nezatienia ani koruny stromov, vystúpia aj Z. Mikulcová a Cha Bud!

Na veľký hudobný sviatok sa môžu pripraviť vyznávači džezu, pretože počas Leta v parku príde zaspievať osobnosť veľkého formátu. Trojkoncert v Kasárňach/Kulturparku vyvrcholí 2. augusta 2019 vystúpením jazzmana a hudobníka Petra Lipu. Na pódiu uvidíme aj Zuzanu Mikulcovú a skupinu Cha Bud!

Kráľa tohto hudobného žánru a najvýznamnejšiu osobnosť slovenského jazzu, speváka, skladateľa, organizátora, moderátora, manažéra  jazzového diania, dlhoročného dramaturga a promotéra popredného európskeho festivalu Bratislavské jazzové dni uznávajú nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V ankete časopisu Medzinárodnej jazzovej federácie Jazz Forum sa už v 80. rokoch pravidelne umiestňoval medzi najlepšími európskymi jazzovými spevákmi.

Vychádza z bluesu, soulu i klasického mainstreamového idiómu. Je veľmi flexibilný a má výbornú štýlovú orientáciu. Jeho rozpätie siaha od klasických jazzových štandardov a dixielandu cez latinskoamerický jazz, jazzový šansón a spirituál až po funky a rock. Netají ovplyvnenie spevákmi ako Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin.

Peter Lipa na jar pokrstil svoj nový album Dobré meno, na ktorom spolupracoval so synom Petrom (keyboard), Miroslavom Fedorom (bicie), Radovanom Tariškom (altosax) a Michalom Šimkom (basgitara). Nepochybne siahne po niektorých skladbách zo svojej novinky, ktorá je rôznorodá. A vlastne všetky jeho albumy sú rôznorodé, pretože spolupracuje vždy s inými hudobníkmi a každý má inú energiu a vlastnú predstavu o hudbe.

Na albume je aj duet so Zuzanou Mikulcovou Nenápadný nápad, ktorá vystúpi pred majstrom džezu. Nie po prvý raz poteší svojich fanúšikov v Košiciach. Predstaví svoj nový projekt Dievča, ktorý spája slovenské texty s pop-soulom a s prvkami elektronickej hudby. Na albume spolupracovala s producentom a gitaristom Andrejom Hruškom. Dostal sa do výberu Top najlepších albumov za rok 2018. Sama o ňom hovorí, že Dievča je to najlepšie, čo kedy nahrala. Je to moderný pop, presahujúci domáce rádiové štandardy.

Zuzana spolu s kapelou vystúpila už na mnohých významných podujatiach. Minulý rok nahrala s rapperom Vecom a Tonom S. skladbu Tváre slobody k výročiu Nežnej revolúcie, ktorú odprezentovali na Koncerte pre všímavých – ocenenie Biela vrana. Predstavila sa aj na koncerte Petra Lipu – 75 rokov v plnom nasadení, v televíznych reláciách Advent 2016, Legendy popu či Zlaté  časy. Minulý rok absolvovala úspešné koncertné vystúpenia s Richardom Müllerom. So svojou kapelou vystúpila aj na koncertoch Lisy Simone v Slovenskom rozhlase či Jamesa Blunta v Národnom tenisovom centre.

Večer venovaný džezu otvorí o 19:00 hod. kapela Cha Bud! (po rómsky Zjedz veľa!), ktorá sa sformovala v roku 2011 s ambíciami produkovať vlastné autorské kompozície. V repertoári, ktorý za túto dobu vytvorila, je možné nájsť vplyvy súčasného jazzu, Groove, tanečného funku, ale aj d´n´b či dubu. Kompaktný zvuk, v súčasnosti už osemčlenného zoskupenia hudobníkov neustrnul vo fusion hudbe 70. a 80. rokov, ale reflektuje aktuálne svetové hudobné postupy.

Pôvodné kompozície autorov Mateja Lazára, Petra Šafráneka a Pavla Jeňa nie sú postavené len na tradičnej jazzovej forme „téma, sólo, téma“, ale pracuje i na viacvrstvových plochách s experimentálnym elektronickým zvukom.

Po mnohých klubových či festivalových koncertoch sa košická skupina v roku 2014 presadila aj u odbornej poroty, keď v súťaži Nové tváre slovenského jazzu získala cenu za kolektívny výkon a hráč na klávesové nástroje Matej Lazár cenu za kompozíciu. V roku 2015 Cha Bud! zvíťazili v súťaži mladých talentov na Bratislavských jazzových dňoch. V závere minulého roka skupina vydala svoj debutový album Nice To Eat You, ktorý pokrstil Peter Lipa.

Vstupenky online:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.