Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

PlugIN – možnosti hudobného priemyslu

PlugIN – možnosti hudobného priemyslu

Občianske združenie Creative Urban Event v spolupráci s organizáciou K13 – Košické kultúrne centrá v rámci projektu SPOTs, začína s novým vzdelávacím formátom z oblasti hudobného priemyslu a audio inžinierstva. Séria mini workshopov, ktoré sa uskutočnia raz mesačne vo Výmenníku Brigádnická, odkryje celý proces tvorby hudby, od nahrávania, cez prácu s hudobnými nástrojmi a softvérmi, po vydanie finálneho diela. Cieľom je vytvoriť  platformu pre mladých umelcov a aktívnych ľudí v oblasti kultúry a vzdelávania. Viac nám povedal Michal Basár, predseda OZ CUE.

 Music_wallpapers

Čo je cieľom vášho občianskeho združenia Creative Urban Event? Ako vznikol jeho názov a čo prestavuje?

Naším primárnym cieľom je vytvárať podujatia, zamerané na osobný rozvoj. Najprv vznikla skratka CUE, ktorá sa nachádza aj na hudobnom prehrávači pre Djov. (Cue označí bod v pesničke, od ktorého DJ začne hrať). Keď sme už mali skratku, potrebovali sme ešte názov, ktorý by vystihoval naše aktivity. Creative Urban Event to vystihuje doslovne.

Čomu sa venujú členovia Creative Urban Event

Sme partia dlhoročných kamarátov, prevažne žijúcich v zahraničí, ktorí sa rozhodli svojmu rodnému mestu a jeho obyvateľom prispieť kultúrnymi podujatiami. Našou motiváciou bolo nenadávať na nedostatky, ktoré sa týkajú aj iných miest, nielen Košíc, ale pretaviť naše idey do skutočnej realizácie. Keďže máme možnosť vidieť, ako to na západe funguje a vieme tak porovnať situáciu s inými mestami, chceme priniesť inovácie a atraktívnosť do toho nášho. Pri realizovaní projektov chceme využiť naše doteraz nadobudnuté skúsenosti z účasti a organizovania podujatí podobného typu. Máme skúsenosti s vlastnou tvorbou hudby, publicistických článkov, odborných vedeckých publikácií, s činnosťou v médiách, občianskych združeniach, venujúcich sa vzdelávaniu a rozvoju kultúry, s vystúpeniami na konferenciách, pedagogickou činnosťou a s funkčným a priemyselným dizajnom. Sme zomknutý tím, naša spolupráca nie je formálna, ale naopak, v tom, čo robíme, vidíme osobné ciele a skutočnú hodnotu. Ako pre nás, tak aj pre mesto.

 Prečo ste sa rozhodli venovať práve hudobnej oblasti?

Hudobnej oblasti sme sa začali venovať preto, lebo je nám najbližšia. Taktiež chceme stimulovať hudobné vzdelávanie v našom kraji a naučiť ľudí oceniť kvalitu.

Čo možno od workshopov očakávať?

Ide o vzdelávacie workshopy na spôsob seminárov s prezentáciou, kde lektor vysvetľuje danú tému na príkladoch z praxe.

Čo bolo témou prvého stretnutia PlugIN?

Úvodným workshopom PlugIN sme predstavili celý projekt, program na tento rok a hostí a uviedli sme informácie o CUE do povedomia ľudí.

Aká bude obsahová náplň ďalších workshopov?

Workshopmi si prejdeme celý proces tvorby hudby, od nahrávania, po vydanie, cez prácu s hudobným softvérom a nástrojmi, venovať sa budeme tiež hudobnému priemyslu ako biznisu.

Vašou cieľovou skupinou sú hudobní producenti, hudobníci, skladatelia, speváci a každý, kto si chce prehĺbiť odborné vedomosti. Sú vaše workshopy venované profesionálom alebo sa skôr zameriavate na začiatočníkov?

Z pohľadu obsahu workshopov sa zameriavame skôr na začiatočníkov až pokročilých. Z pohľadu workshopu ako miesta na stretnutie a prepojenie hudobníkov, inštrumentalistov, producentov, ľudí v biznise, je zameraný aj na profesionálov.

V roku 2013 ste organizovali tento formát po prvýkrát. Vtedy bol jeden celodenný workshop. Prečo ste si tentoraz zvolili formu desiatich mini workshopov?

Mini workshopy majú výhodu individuálnejšieho prístupu lektora k účastníkom. Ďalším dôvodom je fakt, že s menšou skupinou ľudí sa nám pracuje lepšie v počiatočnej fáze.

Je účasť na workshopoch nutná na pravidelnej báze? Budú na seba nadväzovať? Môže si záujemca vyberať, na ktorých sa zúčastní podľa vlastného uváženia?

Všetko na seba nadväzuje, je to ako puzzle. Účastníci si sami vyberajú, ktoré časti budú skladať a či chcú mať vytvorený komplexný obraz alebo im stačí časť z neho.

Na aké známe osobnosti z hudobného priemyslu sa záujemcovia môžu tešiť?

V prvých mesiacoch to budú osobnosti, ktoré stoja za hudobnou scénou v našom kraji. Tešiť sa môžu na organizátora festivalu Free Summer, event manažéra z košického klubu Jazz, hudobného producenta Ri Zu, vydávajúceho na svetoznámych TRAUM Schallplatten, LOOQ, Dopamine Music, Black Hole Recording. Spoznajú aj majiteľa značky DeLa Rhythm – Matta De La Peeta. Z audio technickej stránky nás prednáškami prevedie Vladimír Pichanič a Robo Tkáč – stage manažér IMT Smile.

Čo si z workshopov účastníci odnesú?

Urobíme všetko preto, aby výstupom boli nové nadobudnuté vedomosti cieľovej skupiny, novovzniknuté spolupráce, ďalšie projekty a ďalší osobný rozvoj nielen v hudobnej oblasti.

Viac sa dozviete na www.cuevent.eu.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Ďalšie články