Po stopách dejín aj zobúdzanie fontány

Knižnica pre mládež mesta Košice v rámci osláv Dňa mesta Košice pripravuje pre svojich čitateľov viacero zaujímavých akcií. Nebudú chýbať už tradičné májové podujatia, ktorými sú zobúdzanie sídliskovej fontány a slávnostné vyhlásenie výsledkov literárnej súťaže, no knižnica pripravila aj rodinné zábavné dopoludnie v rámci akcie Míľa pre mamu a súťažno-poznávacie podujatie pre žiakov II. stupňa základných škôl. 

Program tohto májového týždňa bude s knižnicou opäť bohatý. Okrem rozprávkového zobúdzania fontány na sídlisku Ťahanovce a slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže Literárne Košice Jána Štiavnického máme pre čitateľov pripravené zaujímavé putovanie Po stopách novovekých Košíc, venované histórii mesta a tiež hravé sobotňajšie dopoludnie pre rodiny s deťmi. Naši čitatelia nás navyše môžu stretnúť a zároveň aj podporiť na Košickom guláši, gastronomickej súťaži mesta o najlepší guláš,“ informuje riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice  Iveta Hurná,

Prvým podujatím knižnice v rámci osláv bude slávnostné vyhlásenie výsledkov XIX. ročníka literárnej súťaže pre mladých začínajúcich autorov Literárne Košice Jána Štiavnického, ktoré sa uskutoční 6. mája 2014 o 10,00 hod. v pobočke LitPark, v areáli Kasární/Kulturparku na Kukučínovej 2 v Košiciach. Program pokračuje 7. mája dvoma celomestskými podujatiami, ktoré budú paralelne v Starom meste a na Sídlisku Ťahanovce.

Centrum Starého mesta bude v čase od 9.00 do 13.15 hod. patriť žiakom II. stupňa základných škôl Družicová a Trebišovská, ktorí sa vydajú Po stopách novovekých Košíc. Ide o podujatie, počas ktorého sa osem družstiev, zostavených zo žiakov košických základných škôl, popasuje so siedmimi základnými a dvoma bonusovými súťažnými úlohami z histórie nášho mesta. Popri plnení týchto úloh spoločne navštívime najstaršiu košickú židovskú synagógu na Zvonárskej ulici, severnú vežu Dómu sv. Alžbety a potulky ukončíme v Seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho na Hlavnej ulici.  Záver podujatia bude patriť vyhodnoteniu a nadväzne aj vyhláseniu výsledkov súťaže. Za každú školu určíme jedno víťazné družstvo, pre ktoré samozrejme máme pripravenú zaslúženú odmenu, povedala o podujatí Eva Petrášová, knihovníčka Knižnice pre mládež mesta Košice.

Americká trieda sídliska Ťahanovce v čase od 10.00 do 11.30 hod. ponúkne obyvateľom a návštevníkom tejto mestskej časti už XIII. ročník zobúdzania fontány pod názvom Všetky mamy tohto sveta. Príjemné chvíle v rámci zábavno-súťažného programu pripravili knihovníčky školských pobočiek knižnice na ZŠ Bruselská, Belehradská a Juhoslovanská v spolupráci s Mestskou časťou Košice – Sídlisko Ťahanovce a deťmi miestnych základných a materských škôl. Všetci prítomní sa spoločne pokúsia prebudiť fontánu z dlhého zimného spánku a vyslovením čarovného vyznania: „Mami, ľúbim ťa!“ do neviditeľného srdiečkového telefónu.

Záver týždňa je určený celým rodinám. Sobotňajšie dopoludnie 10. mája 2014 v čase od 9.00 do 12.00 hod. ponúkne v rámci Míle pre mamu zážitkové čítania, tvorivé dielne, hru stolových spoločenských hier a burzu kníh v pobočke knižnice LitPark na Kukučínovej 2.

Program

6. máj 2014     10.00 – 11.30 hod.

Literárne Košice Jána Štiavnického, pobočka LitPark, Kukučínova 2, Košice

7. máj 2014     9.00 – 13.15 hod.

Po stopách novovekých Košíc, centrum Starého mesta, Košice

10.00 – 11,30 hod.

Všetky mamy tohto sveta, prebúdzanie fontány, Americká trieda, Sídlisko Ťahanovce

8. máj 2014     8.00 – 15.00 hod.

Košický guláš, Katova bašta, Hrnčiarska 7

10. máj 2014   9,00 – 12.00 hod.

Míľa pre mamu, zábavné rodinné dopoludnie, pobočka LitPark, Kukučínova 2, Košice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.