Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Počas Bielej noci bude pršať svetelný dážď a levitovať mrak pavučín

Počas Bielej noci bude pršať svetelný dážď a levitovať mrak pavučín

Deviaty ročník najväčšieho a najnavštevovanejšieho festivalu súčasného umenia Biela noc 6. októbra opäť rozžiari Košice. Ulice premení na magickú nočnú prechádzku súčasným umením Predstaví tridsiatku diel, prinesie svetelný dážď, japonský vesmír či preliezačku pre dospelých od domácich autorov, ako aj známe diela zahraničných umelcov z Japonska, Francúzska, Anglicka či Rakúska. Nočné divadlo sa začína o 19:00 hod. a potrvá do skorých ranných hodín.  Inštalácie v Kasárňach/Kulturparku budú sprístupnené od piatku do nedele. V piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00 a v nedeľu od 10:00 do 22:00 hod. Festivalová trasa povedie od Tabačky cez Hlavnú ulicu, Mestský park, Letnú ulicu a skončí v Kasárňach/Kulturparku.

Do Košíc sa vráti významné rakúske zoskupenie architektov Numen/For Use, ktoré na bielom námestí pred Kulturparkom vytvorí imerzívnu čiernobielu krajinu. Po vstupe dovnútra nafukovacieho levitujúceho mraku Net Blow up sa návštevník ocitne v abstraktnom svete z pružnej pavučiny.

Net Blow up je ďalším vývojovým štádiom projektu NET, ktorý vznikol zo záujmu jeho autorov o transparentnú umelú krajinu dočasnej architektúry vo verejnom priestore. „Interiér“ mraku pozostáva z viacerých vrstiev flexibilných sietí, zavesených vo vzduchu, ktoré vytvárajú plávajúcu krajinu – pružnú pavučinu. Je prístupná pre návštevníkov, môžu na ňu vyliezť a fyzicky preskúmať. Výsledkom je pozoruhodný, opticky bohato štruktúrovaný trojrozmerný priestor, ktorý môžu záujemcovia donekonečna preliezať. Každým pohybom deformujú jeho podobu.

Ďalšie pozoruhodné dielo DNA leviatana od slovenských autorov Pavla TrubenaRadovana Drangu uvidia návštevníci v Galérii Alfa. Leviathan je mýtická bytosť, ktorej existencia nie je potvrdená, ani vyvrátená. Autorská dvojica vo svojej inštalácii skúma jeho základnú stavebnú jednotku – jeho DNA. Práca reaguje na súčasný svet plný hoaxov, poloprávd a populizmu. Inštalácia zo stolných lámp a elektrických káblov ukazuje, aké náročné môže byť dopátrať sa k zdroju a porozumieť udalostiam, ktoré sa dennodenne odohrávajú v online priestore. Autorom konštrukčného riešenia projektu je Subdigital a technického riešenia a programovania je Rastislav Rehák. Projekt vznikol v spolupráci s LAB.cafe Bratislava.

V priestoroch Galérie Alfa pozornosť upúta ďalší svetelný objekt Möbiov pás, ktorý vytvorili Marcel Gacho & Peter Gonda. Inštalácia pretvára známy matematický model do štylizovanej svetelnej formy, ktorá nahrádza matematickú definíciu vizuálnym zážitkom, pozorovateľným v priestore aj čase, kde sa svetelné sekvencie pokúsia prekresliť dvojrozmernú povahu tejto formy do 3D rozmeru. Möbiova krivka predstavuje trojdimenzionálny objekt, cieľom ktorého je v priestore Galérie Alfa priblížiť geometriu širšej verejnosti. Z trubkovej konštrukcie vyrobená krivka, ktorú ako podporná konštrukcia tvorí sieťovina určená pre trasy jemných optických vlákien, vytvára pozoruhodnú svietiacu štruktúru. Jej zámerom je vykresliť levitujúcu svetelnú konštrukciu a predstaviť tento inak nepoznaný geometrický útvar. Návštevníci budú pozvaní dovnútra, aby sa mohli stať súčasťou „Möbiovej geometrie“.

Do Bielej noci zapadá aj multimediálna výstava Mareka Kvetana Rozprávač hovorí, zatiaľ čo v diaľke pozoruje horu v budove Bravo. Pre intermediálneho umelca je v poslednom období dôležité vytváranie reverzných momentov a situácií –  hybridných objektov a inštalácií s istou dávkou nadsádzky, irónie a  absurdity.

Ústrednou inštaláciou je dielo Echo. Archaické drevené truhlice s príznačným vyrytým geometrickým vzorom autor popretkával s vyše 15-tisícami svetelných káblov, bodovo svietiacich v slovenskej trojfarebnosti. Echu minulých čias a súčasného sveta sekundujú dva lumino-zvukové objekty – svetelná Archa, ktorá evokuje biblickú posvätnú archu, ale aj praskanie nefunkčných neónových trubíc z reklamných objektov a nerozvinutý blikajúci Koberec II, pravidelne „tancujúci“ v rytme arab-popu. Kvetanovu stratégiu postaviť niektoré veci „na hlavu“ plne vyjadruje žiarivá zostava pätice honosných krištáľových lustrov, obrátených a postavených na podlahu. K nasýtenému prostrediu krikľavého svetla sa pridáva interaktívna práca Flashback – stena plná spätných zrkadiel z áut, ktoré reagujú na prítomnosť diváka a spätne si ho obzerajú…

Viac informácií: www.bielanoc.sk

 

 

Ďalšie články