Počas festivalu USE THE C!TY objav umenie na neočakávaných miestach

Festival USE THE C!TY každoročne láka ľudí, aby si svoje mesto pozreli z inej perspektívy ako obvykle. Tento rok nás čaká od 30. mája do 3. júna 5 festivalových dní, počas ktorých použijeme centrum mesta, sídliská, dokonca aj jazero. Vďaka veľkému počtu umelcov, ktorí s vysokým nasadením oživujú známe aj neprebádané zákutia Košíc, majú diváci možnosť vidieť verejný priestor inými očami. V pravidelnej ponuke festivalu je divadlo, hudba a tanec v uliciach, ale aj nevšedné architektonické zásahy, ktoré na niekoľko dní menia tvár aj charakter mesta.

Deviaty ročník festivalu je predo dvermi a program na nečakaných miestach, v centre, aj na sídliskách, je naozaj bohatý. Záujemcovia sa môžu tešiť na módnu šou na jazere, výstavu na ulici, hudbu v meste, omaľovánky v pohybe, divadlo v paneláku, ohňovú šou a cirkus na sídlisku, divadlo pri Urbanovej veži, hudbu v električke, hry v parku, štrikované graffiti pri fontáne, umenie ulice – skate, graffiti, bboying, kino pod holým nebom, predstavenie na streche…

Kto chce vyskúšať niečo netradičné, môže sa zapojiť do plenéru Horizonty a vyskúšať si rolu maliara na ulici Štítová od 29. do 30. mája medzi 10:00 – 18:00 hod. Všetky práce budú vystavené v atypickej verejnej galérii na ulici 3. júna o 18:00 hod. a kópie malieb vo vchodoch bytových domov v bezprostrednej blízkosti výmenníka.

Všetci, ktorí chcú byť počas festivalu zažiť niečo neobvyklé a stať sa jeho súčasťou, môžu napríklad na podujatí Vyfarbi sa v šestke (29. 5. , 10:00 – 18:00) na Hlavnej ulici) pokresliť okná v električke a nechať odkaz pre cestujúcich. Farebné dielo bude jazdiť po Košiciach celý týždeň. Diváci si budú môcť pozrieť na podujatí Žiariace mesto (30. – 31. 5., 21:30 – 22:00) na Polárnej 12 ako sa žije v paneláku. Traja českí herci zo SixHouses predvedú tri videá, tri soundtracky a experimentálnu performance cez príbehy troch obyvateľov mesta budúcnosti. Prasknúť so starosťami budú môcť na happeningu PRÁSK! (1. 6., 15:00 – 19:00) pri Urbanovej veži a spolu s desiatkami ľudí vytvoriť farebnú mozaiku z balónov. Komický náhľad do absurdností súčasnej spoločnosti prinesie slovenské Divadlo P. A. a české Světlonošky na podujatí V meste (1. 6., 21:00 – 22:00) pri Urbanovej veži.

Cesujúcim spríjemní cestu v MHD Hudba v električke č. 6 (2. 6., 14:00 – 15:00) koncert kapely Bobova diéta. Koncert mnohých kapiel ponúkne Hudba v meste (2. 6., 19:00 – 22:00) na Hlavnej ulici pozdĺž celej pešej zóny. Skejtovať, sprejovať či tancovať pod vedením najlepších košických lektorov budú môcť záujemcovia pred Kasárňami/Kulturparkom. To všetko ponúkne Umenie ulice (3. 6., 16:00 – 18:00) vo verejnom priestore. Módna šou Na hladine (3. 6., 21:00 – 22:00) a performance na Sídlisku Nad jazerom bude prezentáciou kolekcie Modrá od VYVA fashion.

USE THE C!TY je festivalom, ktorý prináša umenie na netradičné miesta. Bohatá bude aj divadelná nádielka v paneláku, pod holým nebom, na streche, pri Urbanovej veži či na ihrisku. Pripravená je experimentálna zvuková performance Žiariace mesto, site specific performance V meste, Mešťania košickí v podaní divadelného združenia Via Cassa, ochotnícke Divadlo nad vecou zahrá na streche Výmenníka Štítová veselohru Never básnikom. Deti poteší nové spracovanie rozprávky Jabloňová panna od K. J. Erbena Karolova a Jaromírova pohádka.

PROGRAM:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.